Öğretmen Diyarı

MEB\'DE ACAYİP ŞEYLER OLUYOR!

14 Mart 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6528 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla birlikte Tüm Milli Eğitim camiasında bir şaşkınlık yaşanıyor.

 

Doğrusu bu kanunun kamuoyuna yansımasıyla birlikte büyük bir şok yaşanmıştı ama kimse böylesine absürt bir kanunun çıkacağına ihtimal vermediği için insanlar dumura uğradılar. Neticede kanun tasarısı yasalaştı ve 13 Haziran itibariyle tüm eğitim yöneticileri geçici görevli pozisyonunda kaldılar.

 

İşte aslında taa 14 Mart’tan beri tüm yöneticiler kendilerini emanet olarak görüyorlar. Daha önceki yıllarda yaz dönemine girerken küçük onarımlar için malzeme kapma yarışına girişen yöneticiler bu yıl oralı bile değiller. Her şey sürüncemeye bırakılmış durumda. Hele de EBS’li olmayan yöneticiler kendilerini canlı cenaze olarak görüyorlar. Yaz döneminde kayıt bölgelerinin tespiti ve öğrenci kayıtları, norm güncellemeleri, taşıma planlaması, küçük onarımlar gibi çok önemli iş ve işlemler yönetici belirsizliğinden dolayı ‘oluruna’ bırakılmış durumda.

 

Bu arada birçok yerde EBS’ye sırf yönetici olabilmek umuduyla üye olunduğu bilgisi bizlere ulaşmaktadır.

 

Eğitim öğretim, öğretmenlerin itibar erozyonu, yine öğretmenlerin mali ve özlük hakları, öğrenci davranışlarında oluşan kontrolsüz çözülme, boş geçen dersler, bunun yanında atama bekleyen 350 bin öğretmen adayı vs. birçok devasa sorun çözüm beklerken MEB harıl harıl yönetici kıyımı yapmakla ve yetkili sendikaya yöneticilik peşkeş çekmekle meşgul.

 

 

 

Oğuz AVŞAROĞLU

 

Personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim