Öğretmen Diyarı

MEB\'DE 3 MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI

Suça sürüklendikleri, sokakta çalıştırıldıkları ve mağdur edildikleri gerekçesiyle emniyette haklarında işlem yapılan 872 çocuğun isimleri, yapılan işlem ve kimlik bilgilerinin merkez Bağlar ve Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin internet sitelerinde yayınlanması kenti karıştırdı.

Çocukları ’fişleme’ olarak değerlendirilen skandalla ilgili Bağlar ve Yenişehir Milli Eğitim Müdürlükleri’nde 1’i kadın 3 müdür görevden alındı.

 

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’nün haklarında, ’Suça sürüklenen çocuklar’, ’Sokakta çalışan ve çalıştırılan çocuklar’ ile ’Mağdur edilen’ çocuklar başlığı altında haklarında işlem yapılan 872 çocuğun, ev adreslerine kadar kimlik bilgileri liste halinde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderildi. Pazartesi günü Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Yenişehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün resmi internet sitelerinde bu listeler yayınlandı. Küçük yaştaki çocukların bu şekilde afişe edilmesi Milli Eğitim’de ’skandal’ olarak değerlendirildi.

 

3 MÜDÜR GÖREVLERİNDEN ALINDI

 

Olayın ortaya çıkmasının ardından Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Çelik, Şube Müdürü Vedat Deniz ile Yenişehir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ayşegül Ağırbaş bugün görevlerinden alındı. Bulundukları görevlere Hacı Ali Çelik’in 2014 yılı Temmuz ayında, Vedat Deniz’in 2013 yılı Temmuz ayında, Ayşegül Ağırbaş’ın ise 5 Mayıs 2014’de getirildikleri belirtildi.

 

İKİ İLÇEDE YAYINLANDI

 

Milli Eğitim’deki skandalda listelerin önce sadece Bağlar Milli Eğitim Müdürlüğü’nün internet sitesinde yayınlandığı sanıldı. Ancak aynı gün Yenişehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de aynı listeyi yayınladığı ve sonradan kaldırdığı ortaya çıktı.

 

VALİ AKSOY: GÖREVDEN UZAKLAŞTIRDIK

 

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, bu olay üzerine isim listelerini yayınlayan kişileri bulmak için çalışma yaptıklarını ve ilk aşamada Bağlar Milli Eğitim Müdürü ve ilgili şube müdürünün görevden uzaklaştırdıklarını belirterek, “Konuyla ilgili müfettiş görevlendirdik. Bu çalışma iyi niyetle yapılmış ve çocukların okula kazandırılmasına dönük bir çalışmayı, bu şekilde isimleri herkesin görebileceği bir şekilde Web sayfasından kaldırıldı, ama belli bir süre yayınlanmış olması kabul edilebilir değil. Muhtemelen bir kasıt olmamasına rağmen, haklarında işlem yaparak görevden uzaklaştırdık. Müfettiş görevlendirerek soruşturma başlattık” dedi.

 

AMAÇ ÇOCUKLARIN OKULA KAZANDIRILMASIYDI

 

Vali Aksoy, Yenişehir İlçesi’nde de benzer bir durumun olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “İlk etapta önce şube müdürünü görevden aldık, eğer İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün de konudan haberi ve bilgisi varsa onu da aynı şekilde görevden uzaklaştırarak haklarında işlem başlatacağız. Bu kasıtlı mıdır, bilinçli mi? Yapılmış mı yapılmamış mı bu soruşturmanın sonunda ortaya çıkacaktır. Çocukların isimlerinin bu şekilde yayınlanması kabul edilebilir değil, doğru bulmuyoruz. Burada tamamen ilgili kurumların işbirliği içinde çocukların okula kazandırılması ve okul eğitimlerinin yürütülmesi amacıyla başlatılmış olan bir çalışmaydı. Bir anlamda böyle gayri resmi olarak söylüyorum, sanki sabote etmek ister gibi isimlerinin yayınlanmasını doğru bulmuyoruz.”

Anahtar Kelimeler:
3 MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim