Öğretmen Diyarı

MEB’de 28 Şubat Zihniyeti Devam Ediyor

Milli Eğitim Bakanlığı, 26 Temmuz 2014′te çıkardığı, Okul öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile yasakçı, 28 Şubat zihniyetli uygulamalarına devam ediyor.

 

Yönetmeliğin kılık kıyafet başlıklı, 79. maddeye baktığımızda: “ Öğrenciler okullarda 26/11/2012 tarihli ve 2012/3959 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelik uygulanır denilmektedir. 2012′de yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmeliğin 4. Maddesinde:  “e) Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur, makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz. 3′üncü maddenin altıncı fıkrası hükümleri saklıdır.” şeklinde yazılmıştır. Bu madde ile başörtüsü yasaklanmıştır.

 

Yine yeni yönetmeliğin 55. maddesinde “Kılık ve kıyafet kurallarına uymamak”, yani başörtülü olarak okula gelmek ve bunda ısrar etmek okul değiştirme yaptırımını gerektiren davranışlar başlığı altında değerlendirilerek ağır cezaya tabi tutuluyor.

 

ÖĞ-DER olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na sesleniyoruz. Milletimizin beklentilerinin aksine kararları size kim çıkarttırıyor merak ediyoruz? Bakanlık Müsteşarı Erzurum’a geldiklerinde temmuzda sorunun tamamen çözüleceğini söylemişti ancak görülüyor ki Milli Eğitim’de müsteşarın haberi olmadan yönetmelikler çıkarılıyor.    

ÖĞ-DER olarak bu yasağın en kısa sürede kaldırılmasını, yanlışın düzeltilmesini istiyoruz. 28 Şubat dayatmalarını artık yaşamak istemiyoruz. Dini özgürlükler, okul müdürlerinin insiyatifine bırakılmamalıdır.

 

ÖĞ-DER

(ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ)

ERZURUM ŞUBESİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim