Öğretmen Diyarı

MEB\'de 13 Haziran Keşmekeşi ... Ne Olacak?

Aylardır her ortamda tartışılan konulardan birisi haline gelen , 13 hazirandan sonra ne olacak konusu, Gelinen nokta itibari ile yapılan bir çok spekülasyon sonucu ortaya net olarak çıkan bir sonuç varsa oda Yönetici Görevlendirmelerinin BİLİMSEL olmayacağıdır.

Bilimden bu kadar kaçmanın uzak durmanın akılla ve mantıkla uzaktan ve yakından izah edilebilir bir yeri bulunmamaktadır.

Hem FATİH'in fetih ruhunu yaşattığınızı iddia edeceksiniz, yüzyıllara dayanan yönetici yetiştiren kurumlarınız olacak, TODAİE gibi enstitünüz olacak, üniversitelerinizde eğitim yönetimi teftiş ve planlama adında alanlarınızda eğitim vereceksiniz , Sonrada yönetici seçimini BİLİMDEN uzak yöntemlerle yapmaya çalışacaksınız,

Siz inandığınız davanın hak olduğuna inanıyorsanız KORKMAYIN; Cehaleti yenen toplarınızın mimarının, bırakın o cu , bu cu , şu cu olmasından, isterse ehli kitap bile olmayabilir.Farklı düşüncelerden korkmayın, Siz samimi olduğunuza inanıyorsanız bırakın sizi kim hangi mahkemede yargılamak istiyorsa yargılasın , VİCDAN mahkemenizde beraat edebiliyormusunuz siz ona bakın.

Eğer FATİH gibi BİLİM ve FENNE değer veriyorsanız işi ehline teslim ediyorsanız, Görev verdiğiniz yöneticilerin en az sizin kadar DEVLET ADAMI olacağından , ADALET e, İNSAN SEVGİSİ ne , EĞİTİM e değer vereceğinden şüpheniz olmasın. Bilinmelidir ki; 2.Mehmed'i FATİH yapan en büyük hasletlerden birisi de Bilim ve Akla verdiği değerdir.Fethi çağın en yüksek teknolojisini kullanarak ve bilim adamlarına güvenerek gerçekleştirmiştir , bilim insanlarının yaptığı çalışmaları insanlığın hizmetine sunmuştur ve birde Değişime ve gelişime inanmayan ÇANDARLI'da olsa zamanı gelince gereğini yapmıştır.

 

Gelelim BİLİMSEL olan YÖNETİM Anlayışları ile aramızdaki uçuruma; Mevcut Türk Eğitim sistemimizin En önemli örgütü olan MEB'i incelediğinizde tam olarak ne KLASİK ,ne NEOKLASİK , ne de MODERN yönetim anlayışının hakim olduğu söylenemez, dahası ne de POSTMODERN yönetim anlayışlarının arayışlarını içermez.

Bizde hakim olan bir tek anlayış var DURUMSALLIK Yaklaşımı, Onu da Yanlış anlamışız durumsallıktan kastedilenin (adamına göre, yerine ve zamanına göre )olduğunu sanmışız.

 

STATİĞİ ile her gün oynadığınız bir örgütün yönetimini nasıl oluşturursanız oluşturun Yeterli DİNAMİĞİ elde edemeyeceksiniz.

Yönetimi; Temeli olan 3 özellikten SANATSAL ve BİLİMSEL süreçin dışına çıkarırsanız,

Özünü oluşturan insanlar arasındaki İLETİŞİMİ husumete çevirirseniz,

ENÖNEMLİSİ ;Ortak AMAÇ tan uzaklaştırırsanız ,

Okyanusun ortasında Milyonlarca insanın kaderini tayine namzet ordunuzu ve donanmanızı, makus kaderine teslim etmiş olursunuz. Kİ o zaman işte esen kahpe bir rüzgarda tarumar olmanız mukadderdir.

Hala fırsat varken gelin KAYNAKLARIMIZI heba etmeyelim , iyi bir PLANLAMA , ÖRGÜTLEME,YÜRÜTME VE KONTROL Mekanizması oluşturalım, KOORDİNASYON EKİBİNİ OLUŞTURMAKTA En azından BİLİMden faydalanalım.

Yöneticimi görevlendireceksiniz ;Sizden öncekilerden bir farkınız olsun , En azından Yukarıda BÜYÜK HARFLERLE yazılı kavramlar hakkında bir fikri olsun

Siz hala aylarca yaptığınız algı operasyonları ile eğitim camiasını 13 hazirandan sonra bir şeylerin değişeceğine inandırabildiğinizi mi zannediyorsunuz.

CEHALET ve ŞİDDET sarmış dört bir yanınızı, çıkarın artık kumdan o MUKADDES başınızı.

Kaynak: MİHRİ CİHAN Eğitim Yöneticisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim