Öğretmen Diyarı

MEB YÖNETİCİLERİ BU MODELİ UYGULUYOR MU ?

Milli Eğitim Bakanlığında ,  yönetici atama takviminin  hızla işlediği ve atamalarda  sona doğru yaklaşıldığı şu günlerde  etkin  ve verimli olması beklenen okul yöneticilerinin  değerlendirme süreci de son sürat devam ediyor.

 

      Milli Eğitim  Bakanlığının  uzun yıllardan bu  yana  yönetici  atamada belirli   bir sistem oturtamadığına  hepimiz şahit olduk.

    Şimdilerde  ise okul aile birliği üyelerinin, öğrencilerin, öğretmenlerin ve il /ilçe milli eğitim müdürlükleri  yöneticilerinin  etkin katılımlarıyla  okul müdürleri atanmaktadır. Elbette yönetici atamada bir sistem  oluşturmak   mutlaka  önemli  fakat bu sistemden bir adım ötesi  ise bu atanan idarecilerin yönetimde  bilimsel yönetimin neresinde olduklarıdır.

      Bilimsel yönetimin babası Frederıck  W. Taylor ,  ’Bilimsel Yönetimin İlkeleri’  adlı eserinde ,  ‘’ Bir kişinin  yaptığı işin tüm bölümleri  için, eski gelişi güzel yöntemlerin yerine  bir bilim geliştirilir. Eskiden olduğu gibi  çalışanın işi kendisinin seçip ,  mümkün olan  en iyi şekilde  kendini  yetiştirilmesi  yerine, her çalışanın  bilimsel olarak  seçilip , eğitilip, geliştirilir. Yönetim ve çalışanlar arasında hemen hemen eşit bir görev  ve  sorumluluk  dağılımı vardır. Yönetim çalışanlardan daha iyi yerine getirebileceği  konularda , işin tümünü devralır. Hâlbuki önceden işin nerdeyse tamamı , sorumluluğun ise büyük kısmı çalışanlara  bırakılmaktaydı. Bilimsel yönetimi eski plandan çok daha verimli yapan şey , çalışanın gayreti ve yönetimin yeni üstlendiği rolün bir araya getirilmesidir.’’

       Taylor 20. Yüzyılın şekillenmesinde ,  geliştirdiği  ‘’ Bilimsel Yönetim ‘’  usulleriyle  önemli bir rol oynamıştır. Adam Smith’in de  dikkat çektiği  işbölümünü , bu  defa  üretkenliği  de en yüksek düzeye çıkaracak şekilde ele alan Amerikalı mühendis  yapılan işi ilk defa detaylı şekilde analiz ederek muazzam bir verimlilik artışı sağlayarak yüzyılın etkili isimleri arasında haklı yerini almıştır.

          Taylor’ın  bu , ’’Bilimsel Yönetim  İlkeleri’ni’’  MEB yöneticileri kendi okullarında  uygulayabilseler verimlilik en az Taylor’ınki kadar artar mı?

kaynak: kamuhavadis.com'

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol