Öğretmen Diyarı

MEB Yönetici Atamalarında Son Durum

Bilindiği üzere Milli Eğitim Temel Kanununda değişikli içeren Yasa Tasarısı TBMM'de kabul edilerek Cumhurbaşkanlığı onayına sunuldu. Cumhurbaşkanımızın yasayı 15 gün bekletme süresi vardır. Bu süre zarfında veto etmesi durumunda yasa TBMM'de tekrar görüşülmek üzere iade edilir. Ama Cumhurbaşkanı yasayı veto etse dahi, yasa Meclis'ten tekrar geçip önüne gelebilir. Bu noktadan sonra da yasayı onaylamak zorunda kalabilir. Cumhurbaşkanlığının onaylaması durumunda da Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe girecektir.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle Bakanlıktaki kadronun yanı sıra, İl ve ilçeler de kadrolar değişecektir. Elbette ki tekrardan aynı göreve görevlendirilenler olacağı gibi yerini farklı kişilere bırakanlarda olacaktır. 
Yine 4 yılını dolduran okul müdürü, müdür başyardımcısı ve yardımcılarının da görev süreleri sona ermektedir. Ancak görev süresi sona eren idarecilerimizin 2013 - 2014 eğitim öğretim yılı sonuna kadar görevlerine devam edebileceklerdir. Burada 4 yıl hesaplaması aynı kurumda 4 yıl olarak hesaplanacaktır.  En azından böyle hesaplanmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü aksi durumda yakın zamanda yer değiştirenler mağdur olacaktır. Bakanlığımızın bu durumu göz önüne alarak aynı kurumda 4 yıl hesaplamasını uygulayacağını düşünüyorum.
Aynı kurumda 4 yılını dolduran müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcılarının görev sürelerinin bitmesiyle tekrar görevlendirme yapılacağı gibi yerine farklı kişilerde görevlendirme yapılabilecektir. Sonradan yapılan açıklamalarda da yine sınav ve mülakat sonucuna göre görevlendirme yapılacağını anlıyoruz.  Bu durumda bakanlığın yakın zamanda yöneticilik sınavı düzenlemesi yerinde olacaktır. Bunun için sınav en erken mayıs olabilir diye düşünüyorum. Önümüzdeki aylara baktığımızda yoğun bir sınav programı vardır.
Şu anki durumda kafalarımızda çok soru işareti bulunmakla birlikte yasanın yayınlanması ve akabinde yönetmelikte yapılacak düzenlemelerden sonra her şey daha netleşmiş olacaktır.
Aslında her yapılacak düzenlemede paydaşların ve sendikaların görüşünü almak en doğru yaklaşım olacaktır.
Elbette ki mahkeme kadıya mülk değildir, değişim bazen yeni heyecan ve şevk de getirebilir. Bunun yanında istikrarı yakalamak adına sık sık eğitim yasa ve yönetmeliklerinin değişmesi de doğru değildir. Meb'de yeni sürecin ülkemize ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını temenni ediyorum.  Mevla'm görelim neyler, neylerse güzel eyler.
En derin saygı ve muhabbetlerimle.

                                                            Mustafa YILDIRIM-Meçhul Öğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol