Öğretmen Diyarı

MEB yönetici atamalarına Danıştay 2. Dairesinden şok karar

Danıştay 2. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaklaşık 80 bin yöneticiyi yasayla görevden almasını kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı bularak bozma kararı verdi. Danıştay’ın, verdiği bu kararla okul müdürlerinin görevlerine iadesinin yolu açılmış oldu.


2014 yılında Milli Eğitim Kanunu’nda yapılan değişiklikle binlerce Okul Müdürü görevinden alınmıştı. Ayrıca çalıştığı okulda 4 yılını tamamlayan 16 bin okul müdürünün de görevine son verilmişti. Yönetici değerlendirmesi yapılarak 70 puanın altında bırakılan 7 bin müdür, hakkını aramak ve görevine dönmek için konuyu yargıya taşıdı. Davalardan bazıları idare mahkemelerince reddedildi. Bunun üzerine görevden alınan yöneticiler ret kararını Danıştay’da temyiz etti. Danıştay 2. Dairesi, temyiz gerekçelerini haklı bularak MEB’in yöneticileri yasayla görevden almasını kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı bularak bozma kararı verdi.

Danıştay 2. Dairesi’nin, oy çokluğuyla verdiği kararında şu ifadelere yer verildi: “Yürütme ve idare, yasal düzenlemelerle emredilen hususları, ‘bağlı’, ‘türevsel’ ve ‘tamamlayıcı’ nitelikte düzenlemeler veya işlemler vasıtasıyla uygulamak zorundadır. Kanunların, ilgili kişi ya da konularla alakalı olarak koymuş oldukları kuralların uygulanabilmesi için yürütme ve idare tarafından harekete geçilmelidir. Bu, kuvvetler ayrılığı ilkesinin doğal bir sonucudur. Hukuk devletinin unsurları arasında yer alan ‘idarenin yargı yolu ile denetimi’ ve ‘idarenin kanuniliği’ hususları da doğrudan kuvvetler ayrılığı ilkesinin mevcudiyetine bağlıdır.

SGK Rehberi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim