Öğretmen Diyarı

MEB, Yasayla Kapatamadığı Dershaneleri Yönetmelikle Kapatma Peşinde

Anayasa Mahkemesi tarafından dershaneler yasasının iptali hakkında gerekçeli kararda kişilerin eğitim almadaki temel insan hak ve özgürlükleri ve kurumların ticari özgürlüklerine vurgu yapılmıştı.

Bu sonuç kapsamında dershanelerin kapatılamayacağı, isteyen kişilerin özgür bir şekilde öğrencilerini dershanelere gönderebileceği ortaya çıkmıştı.

Kararın verilmesinin ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, okullardaki eğitim öğretim sisteminin düzenlenerek dershanelere ihtiyacın ortadan kalkacağını, böylece dershanelerin süreç içinde kapanacağını açıklamıştı.

Dershanelere 3 Ders Kısıtlaması

Kamuoyuna düşen haberlere göre, kanun yoluyla dershaneleri kapatamayan Milli Eğitim Bakanlığı, bu sefer de yeni bir yönetmelik çıkartarak dershaneleri fiilen kapatmayı hedefliyor. Önümüzdeki hafta yürürlüğe gireceği bildirilen yönetmelikte dershanelerin sadece 3 derse ilişkin kurs verebileceği öngörülüyor. Ayrıca yapılması beklenen diğer bir değişiklik ise, mezun öğrencilerle halen okuyan  öğrencilerin aynı binada okumasına engel konulması. Böylece sadece 3 dersten kurs verme imkanı olmayan dershaneler fiilen kapatılmış olacaklar. Diğer değişiklikte ise, mezun ve okuyan öğrencilere arı 2 bina ihtiyacı doğacak.

Ancak Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar, kanun veya yönetmelik yoluyla yapılan bu türlü uygulamaların önünü kapatmış durumda. Yapılacak bu yönetmeliğin de AYM tarafından iptal edilmesi bekleniyor.

Dershaneler Silah Zoruyla Öğrencileri Getirmiyor

Yönetmeliklerin yasaya uygun olarak yapılması gerektiğinin altını çizen Anadolu Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Sedat Değer, " Anayasa Mahkemesi kararını uygulamamak için böyle bir yol seçiyorlar. Kaldı ki Anayasa Mahkemesi'nin kararını incelediğimizde  dershanelerin kapatılmasını öngeren maddeyi iptal ederken eğitim ve öğretim hakkına işaret etmişti. Adını dershane koymasa dahi  bu aslında dershanelere olan ihtiyacı gösteriyor. Millet zorunlu olduğu için dershanelere gidiyor. Dershaneler silah zoruyla kendisine öğrenci getirtmiyor." ifadelerini kullandı.

Yapılması beklenen yönetmeliğin detayları şu şekilde:

Yönetmeliğe göre ‘dershane' adı altında bir kurum olmayacak. Dönüşmeyen dershaneler ‘özel öğretim kursları' adı altında bakanlığın tanımladığı kurs çerçevesinde faaliyet yürütebilecek. Bu kurslarda matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, Türk dili ve edebiyatı ile felsefe bilim alanları tanımlanacak. Bir kurs, bu alanlardan sadece 3'ünü verebilecek. Hem mezunlar hem de lise öğrencileri bu kurslara gidebilecek. Ancak ayrı katlarda ders alabilecek. Aynı binada farklı 3 bilim alanı içeren kurs açılamayacak. 8 alanın tamamını kurs olarak vermek isteyen kurumlar bunu ancak 3 farklı binada yapabilecek. Ayrıca temel liseler de hafta sonu mezun öğrencilere takviye kursu verebilecek. Temel liselerdeki sınıf sınırlandırması da yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkarılacak. Böylelikle temel liseler her sınıf düzeyinde toplam kontenjanın yüzde 40'ı kadar öğrenci kaydı alabilecek. 

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim