Öğretmen Diyarı

MEB, Yargı Kararına Rağmen Müdürleri Mağdur Ediyor

Görevden alınan okul müdürleri ile ilgili mahkemelerden gelen yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarının arkası bitmek bilmiyor. Ancak eski görevlerine geri verilerek okul müdürlüğüne devam etmesi gereken eğitimciler hakkında gereken işlemler yapılmıyor.


Son olarak Eğitim Sen İstanbul şube sekreteri Zeynel Özgün’ün açtığı iptal davasında İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, söz konusu işlemle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.


İdare mahkemesi dava konusu değerlendirme formlarını Milli Eğitim Bakanlığı’ndan istedi. Mahkemeye gönderilen evrakta tahrifat yapılarak Zeynel Özgün’e ait belgedeki olumlu ‘evet’ puanlarının ‘hayır’ ile değiştirerek gönderildiği ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili İl Maarif Müfettişleri tarafından inceleme başlatıldı. Ancak bu incelemenin sonucunda müfettişlerin hangi bulgulara ulaştıkları kamuoyu ile paylaşılmadı. Olayın mağduru olan Özgün ise konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.


Mahkeme kararının ardından Beylikdüzü Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Özgün’ü yeni dava sonuçlanana kadar eski okulundaki müdürlük görevine iade etmesi gerekiyordu. Ancak Beylikdüzü Milli Eğitim Müdürlüğü Zeynel Özgün’ü yeniden değerlendirmeye aldı. Özgün’e yeni puanlama sonucu eski puanının aynısı verildi. Bunun üzerine Eğitim Sen’li Zeynel Özgün yeniden Bölge İdare Mahkemesi’ne giderek iptal davası açtı.


Taraf’a konuşan Özgün “İdarenin mahkeme kararını yerine getirmesi gerekiyordu. İdari Yargılama Usul Kanunu bunu gerektiriyor. Oysa Milli Eğitim Müdürlüğü eski değerlendirmeyi aynen bir kez daha tekrarlayarak mahkeme kararına aykırı hareket etti. Bu olayla ilgili de idare mahkemesine yeniden dava açtık. Ayrıca hem mahkeme kararını yerine getirmediği için hem de mağduriyetime yol açıldığı için Beylikdüzü Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tazminat davası açmaya hazırlanıyoruz” diye konuştu.

 

 

kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim