Öğretmen Diyarı

MEB Türkiye birincisi müdürleri yeterli görmedi

Milli Eğitim Bakanlığı'nca uygulanmaya başlanan Yönetici Atama Yönetmeliği, İzmir’de kıyıma dönüştü. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilçelerde yapılan değerlendirme puanlamasında, Türkiye’nin en başarılı müdürleri görevden el çektirilerek öğretmenliğe verildi. Bunların başında, "Eğitimde Kalite Yönetimi" dalında Çeşme Öğretmenevi'nin, Türkiye’nin en başarılı ikinci eğitim kurumu seçilmesiyle ilgili, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da katıldığı törende Müsteşar Yusuf Tekin’in elinden plaketini alan Müdür Emrullah Dikeç geldi. 75 puan alması gerekirken 30 puan verilen Dikeç gibi 2 bin 630 kurs açarak Türkiye rekoru kıran Konak Halk Eğitim Müdürü Yasin Öztürk, 69 puanda bırakılarak başarısız sayıldı ve müdürlüğü elinden alındı. Bir başka mağduriyet de TEOG’da İzmir il birincisi olan Bornova Yavuz Selim İlköğretim Okulu'nun Müdürü Halil İbrahim Demirel yaşadı. 60 puan alan Demirel müdürlüğe veda ederken teftiş puanında 100 alan Karabağlar Şehit Komando Er İlkokulu Müdürü Fikret Özel, İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün değerlendirmesinde 55 puan verilerek elendi.

 

'OKUL MÜDÜRLERİ SİYASİ KIYIMA UĞRADI'

 

Duruma tepki gösteren Türk Eğitim Sen İzmir 3 No'lu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, “Bugün İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde okul yöneticilerinin puanlamaları belli oldu. Günler öncesinden yüksek sesle haykırdığımız, hak ve adalet gözardı edilmesin söylemimize karşı maalesef kulaklar tıkanmıştır. Tecrübe, başarı ve liyakat hiçe sayılmıştır. 10, 15, 20 yıldır okulu idare eden başarılı okul müdürleri, görevden alınarak tasfiye edilmiştir. Bu görevden almalar, hangi kritere göre yapılmıştır? Adeta başarılı okul müdürleri siyasi kıyıma uğramıştır. Bu kadar zulüm olur mu? Unutmasınlar ki zulümle âbad olunmaz.” dedi. Bu görevlendirme sürecinde İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sınıfta kaldığını söyleyen Sarısayın, “İzmir’deki eğitim gemisini, adaletsiz uygulamalarla batıracaklar. Okul ve kurum yöneticilerinin performans değerlendirilmesi için 40 puanı okul içi, 60 puanı da Milli Eğitim müdürlüklerince yapılacak puanlamada 75 puanı alabilen müdürler başarılı sayılacaktır. Okul içi öğretmen, öğrenci ve veliden 40 tam puan alan okul müdürleri, ilçe Milli Eğitim müdürlüklerinden 35 puan verilmeyerek başarısız sayılmışlardır. Yeni göreve başlayan ilçe Milli Eğitim şube müdürü ve ilçe Milli Eğitim müdürünün, okul müdürlerini tanımadan ve çalışma performansını bilmeden az puan vermesi neye göre olmuştur? Okulların yerini ve fiziksel koşullarını bilmeden, neye göre değerlendirme yapmışlardır? Okulunda başarılı olduğunu veli ve öğretmen puanlamasında tam puan alarak kanıtlayan okul müdürleri, Milli Eğitim müdürlüklerinde masabaşında kaybetmiştir. Bu utanç, masabaşında hür iradeleriyle karar veremeyen karar sahiplerine aittir. Öğretmenin müdüre puan vermesi için altı ay beraber çalışma süresi gerekirken en fazla bir ay önce göreve başlayan şube müdürü, neye göre puan veriyor? Siyasi baskılarla ve yandaş sendikanın istediği kişilere yüksek puan vermek adalet midir? Bu ülkeye yıllarca hizmet etmiş insanların alınteri çalınmış, hakkı gasp edilmiştir.” şeklinde konuştu.

 

'BİZ SADECE OBJEKTİF DEĞERLENDİRME İSTEDİK'

 

"Bizden olmayanları aramızda barındırmayız" diyen bir zihniyetle karşı karşıya kalındığını söyleyen Sarısayın, “Mücadelemiz hem bu dünyada hem de ahirette devam edecektir. İki elimiz iki yakalarındadır. Biz Türk Eğitim Sen olarak ayrıcalık istemedik. Biz adalet istedik, biz objektif değerlendirme istedik. Biz yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş insanların şundan bundan değerlendirmesine tâbi tutulmadan alınterinin, hak ve hukukunun değerlendirilmesini istedik. Her kim ki adalet terazisini bozdu, onu alınteri, emek hırsızı olarak ilan ediyoruz.” diye konuştu.

 

 


www.personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim