Öğretmen Diyarı

MEB, Torpil Bakanlığı\'

Yönetici atama konusunda yanlış ve tepki çeken uygulamaların sürdüğünü vurgulayan Türk Eğitim-Sen, “Torpil Bakanlığı” dediği MEB’den davacı oldu. 

 

TES’den yapılan açıklamada, Millî Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye getirilen eklemelere işaret edildi. Bu değişikler doğrultusunda; yurt içi ve dışında, yerli-yabancı kuruluşlar, ulusal-uluslararası proje yürüten okul ve kurumlar, Bakan onayıyla proje okulu olarak seçilen, belirli eğitim reformu ve programları uygulanan okul ve kurumlar ile yine aynı yolla doğrudan merkez teşkilatına bağlanan kurumlara öğretmen ataması ve yönetici görevlendirmeleri Bakan tastikiyle olacak. “Bu demektir ki; proje okullarına ve büyükşehirlerdeki öğretmenevlerinin de aralarında bulunduğu kurumlara, tamamen idarenin takdir yetkisine bağlı olarak öğretmen ataması ve yönetici görevlendirmesi yapılacak.” denilen açıklamada, Bakan Nabi Avcı’ya şunlar soruldu:

 

Gökten zembille inenler cenneti

* Proje okullar, hangi kıstaslara göre seçildi? 

* Öğretmenevlerine atamalar neden bizzat Bakan’ca yapılıyor? 

* Bu kurumlara/okullara atayacağınız öğretmen ve yöneticileri neye göre belirleyeceksiniz?  

* Keyfiyetin söz konusu olmayacağının, kariyer ve liyakat ilkelerinin yerle bir edilmeyeceğinin, sırtı sağlam ve torpilli olanların, sendikal tercihi nedeniyle ödüllendirilenlerin, ideolojisi ya da siyasi görüşü iktidara yakınların, yandaş ve sırdaşların atanmayacağının garantisini verebilecek misiniz? 

* Söz konusu kurumların yönetiminin hükümete yakın kişilere bırakılması mı hedefleniyor, Buralara atanacak toplam öğretmen ve yönetici sayısı ne olacaktır? 

* Bu atamalar, gökten zembille inenlerin, birilerinin sırtına basarak yükselenlerin cenneti mi olacak? 

 

Açıklamanın sonunda, MEB’in son yönetici atamalarıyla “Torpil Bakanlığı”na dönüştüğü vurgulanarak; söz konusu atama ve görevlendirmelerine ilişkin düzenlemenin, Anayasa’ya aykırılığı nedeniyle dava açıldığı ifade edildi.

 

Yeniçağ

Anahtar Kelimeler:
MebTorpil Bakanlığı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim