Öğretmen Diyarı

Meb Teog Yerleştirmelerinde Bekleneni Veremedi

Milli Eğitim Bakanlığı TEOG yerleştirme sisteminde sınıfta kaldı Milli Eğitim Bakanlığı öğrencileridershane kapısından kurtarmak ve okulu merkeze alma adına getirmiş olduğu Temel Eğitim'den Ortaöğretime Geçiş Sınavlarında kısaca TEOG yerleştirmelerinde sınıfta kalmıştır. 

 

TEOG sınav sistemi okulu merkeze alma , öğretmeni değerli kılma veöğrencilerimizi dershane kapılarından kurtarma adına güzel düşünülmüş bir sistemdir. 

 

Sınav sisteminin eksiklikleri olmasına rağmen zaman içerisinde bu eksiklikleringiderilebileceği düşünülsede ; TEOĞ yerleştirmelerinde Bakanlık çok büyük hatalar yaparak TEOG sınav sistemine daha ilk yıldan gölge düşürmüştür. 

 

Milli Eğitim Bakanlığının Özel okul teşfiklerini devlet okulları üzerinden verilecek şeklinde dayatmada bulunması en büyük hataydı.

 

Özel okulda okuyacak ve devlet teşfiğinden yararlanmak isteyen öğrencilerin neredeyse tamamı devlet okullarına kayıt yaptırıp özel okul teşfiklerine başvurunca binlerce kontenjan boş yere dolduruldu ve zaman içerisinde 1. ve 2. teşfik düzenlemesi ile birlikte bu kontenjanlar tekrar boşaldı. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı ,Özel okul teşfik müracatlarını  hem devlet hemde özel okul üzerinden alsaydı TEOG yerleştirmelerinde daha az sorun yaşanabilirdi. 

 

TEOG YERLEŞTİRMELERİ EKİM AYI SONUNA KADAR DEVAM EDER

 

Milli Eğitim Bakanlığı TEOG yerleştirmelerinde hata yapınca , öğrencileri evlerine yakın okullara yerleştirme adına öncelikle taban puanları kaldırdı. Daha sonra bu tedbirde sonuç vermeyince komisyonlar aracılığıyla taban puan uygulaması olmadan nakil hakkı getirildi. 

 

Milli Eğitim Bakanlığının TEOG yerleştirmelerinde hata yapmasından ötürü bir ay içerisinde 3-4 okul değiştiren öğrencilere rastlamak mümkün...

 

Bunun yanında B tercih grubu üzerinden tercih etmediği halde binlerce öğrencimiz evinden onlarca kilometre uzakta feryat ediyor...

 

TEOG yerleştirmelerinde yapılan bu hata , Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI Bey'in imajını zedelemiştir. 

 

Nabi Bey'in göreve geldiği günden bu tarafa eğitim - öğretim ve eğitim personeli adına yapmış olduğu onlarca güzel uygulamalarına; TEOG yerleştirmelerinde hata yapan bürokratları gölge düşürmüştür. 

 

Sonuç olarak ; Milli Eğitim Bakanlığı TEOG yerleştirmelerinde başarısız olmuş ve bu sınav sistemine daha ilk yılından gölge düşürmüştür. 

 

Kaynak:www.kamudanhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim