Öğretmen Diyarı

MEB Teknoloji ve Tasarım Dersi İçin Ne Düşünüyor?

Teknoloji Tasarım dersi, uzun yıllardır Avrupa’daki okullarda okutulan, bizde ise 2005 yılından itibaren uygulamaya konulan bir derstir. Teknoloji ve Tasarım kelimesi günümüzün vazgeçilmez iki kelimesidir. Hayatımızda teknolojiyi ve tasarımı atalım. Ne kalır geriye… 

Teknoloji Tasarım dersi, ilköğretimlerde 7, ve 8. sınıflarda 2 ders saati olarak okutulmaktadır.

 

Daha önceki iş eğitimi dersi kaldırılarak yerine, Teknoloji ve Tasarım dersi getirilmiştir.

 

Teknoloji Tasarım dersinin amacı, kısaca sorunlara fikir üreten, buluş ve icatlarla çözümler bulan, düşünen ve geliştiren bireylerin olduğu bir toplumu hedefler. Petrol ve doğalgazı neredeyse olmayan bir ülke olarak böyle bir toplum güçlü, ezilmeyen bir ülke olabilmek için  Teknoloji Tasarım Dersi, başıma icat çıkartma diyen bir toplumda, bütün icatları – gavur icadı deriz – yabancıların yaptığına inanılan Türkiye toplumunda öğretmen ve öğrenci için uygulanması oldukça zor olan bir derstir. Aileler, hatta okul idareleri, öğretmenler gibi eğitimli insanlar tarafından bile gereksiz görülmektedir. Örneğin okul idaresince klavuz kitaba uygun atölye ortamları için gerekli destek sağlanmamaktadır. Veliler 90 not almış bir öğrencinin notunu bile az görmektedirler ki öğretmenin fazlaca verdiği de büyük ihtimaldir.

 

Müfettişlerki malesef bu dersin tecrübesinin olmaması onları böyle bir yetkide büyük yanlışlara itmektedir. Bazı müfettişler ders imkanları için gerekli koşulların sağlanması, eksiklerin giderilmesi noktasında öğretmene destek verecekleri yerde, Japonlardan bahsederek öğretmen ve öğrencilerin elde ettiği sonuçları küçük görerek, moral bozmakta faydadan çok zararları olmaktadır.

 

 

 

Teknoloji Tasarım dersi, bire bir öğrenci ile ilgilenmeyi süreci takip etmeyi gerektiren bir derstir.

 

Bu nedenle kalabalık sınıflarda verim almak neredeyse imkânsızdır. Bu sorunu kaldırmak amacı ile sınıf mevcudu 25i geçen durumlarda sınıfın kız ve erkek öğrenci şartı eşit olacak şekilde, ikiye bölünmesi zorunlu kılınmıştır. 40 öğrenci durumunda sınıf 3′e bölünür. Bu durum bile hala tartışma konusudur. İmkânları olduğu halde sınıfları böldürmekte zorluk yaşayan öğretmenlerimizi duymaktayız.

 

Teknoloji Tasarım dersinde okulda bir öğretmen varsa bile sınıf bölünmelidir. Öğretmen yok

 

denilerek 35 kişilik sınıflara öğretmen tek başına girmektedir. Öyle bir durumda öğretmen sınıf disiplinine daha fazla zaman harcar. Tek tek ilgilenmek için yeteri zamanı yoktur. Ortaya çıkan ürünlerde maalesef ya çok az olur ya da hiç. Hâlbuki Teknoloji Tasarım dersinde 35 öğrencide  sınıf ikiye bölünmelidir.

 

4+4+4 Eğitim Sistemi ile Sınıf Öğretmenlerinin %20’si norm fazlası olmuştur. Dönemin Milli eğitim Bakanı ise bunu eritmek için Teknoloji ve Tasarım Dersini uygun görmüştür. Alan değişikliği ile 3780 Sınıf Öğretmeni Teknoloji ve Tasarım Dersine geçmiştir. Birde ders 6. Sınıflardan kaldırılınca öğretmenlerin %33’ü Norm Fazlası olmuştur. Bu sefer bizim bölüm için hiçbir çözüm önerisi getirilmemiştir.

 

İl İçi Atama, İl Dışı Atama ve Özür Grubu Atamasında hiçbir boş norm olmadığı için hiçbir öğretmen yerinden kıprayamamaktadır. Okulda girilecek ders olmadığı için anca maaş karşılığını doldurmakta Ek ders alamamaktadır. Bu sefer çoğu Kişi Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmen olarak görev yapmak için kursa gitmektedir. Çözüm yolunu Öğretmen kendisi mi? Yoksa Milli Eğitim Bakanlığı Bulacaktır?

 

Teknoloji ve Tasarım dersi klavuzunda atölyenin nasıl olacağı çizimlerle belirtilmiştir. Kaç idareci ve öğretmen bunu incelemiştir. Ona göre ortam hazırlayalım demiştir. 5 yıllık kalkınma planına eklemiştir?

 

Türkiye son yıllarda buluş ve icatlar konusunda, patent başvuruları konusunda ciddi mesafe katetmiştir. Bunda Teknoloji Tasarım dersinin ciddi katkısı olduğuna da inanıyoruz. Çünkü öğrencisi, öğretmeni hatta velisi ile bir şeyler üretme çabası toplumda üretme fikrini bilinci yerleştirmeye başlamış, ateşlemiştir. Teknoloji Tasarım dersi uygulanması, koşulları, derse bakış açısı zamanla gelişerek çok daha iyi sonuçlar alınacağına inanıyoruz ve öğretmenlerimizde bu inançla bütün önemsemeyişlere rağmen mücadele etmelidir.

 

Teknoloji tasarım dersinin kaldırılacağı gibi dedikodular boştur. Teknoloji ve Tasarım hayatımızın vazgeçilmezleri iken bu dersin kaldırılacağının söylenmesi çok saçmadır. Onu söyleyenlerin hayatından teknolojik alet marinaları atmaları tasarım harikası mobilyalarını bırakmaları vs.. mümkün müdür…

 

Teknoloji Tasarım öğretmenlerinin sivil toplum örgütlenmeleri ile her şeyi devletten beklemeden, ama devletin dikkatini de çekerek gayret göstermesi gerekmektedir.

 

Dersin kendisini, nasıl veriminin artırılacağı konuları sorun kabul edilerek çözümler üretilmedir.

 

 

 

Fatih AYKURT

 

Eğitim Uzmanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim