Öğretmen Diyarı

MEB, teknisyen adaylarının sorununu çözüyor
 MEB, teknik okul mezunu olmasına rağmen teknisyen unvanı alamayanların yaşadığı sorunu çözüyor
Teknisyen olmak isteyen adayların yaşadığı sorunu, 21 Aralık 2015 tarihinde şu şekilde özetlemiştik:

"3795 sayılı Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Kanunun 3'üncü maddesinde; "Gördükleri mesleki teknik öğretim alanlarına göre;
a) Endüstri meslek lisesi, kız meslek lisesi, teknik lise ve kız teknik lisesi mezunlarına, "teknisyen",... Unvanı verilir." hükmü yer almaktadır.
Bu hüküm doğrultusunda KPSS Tercih Kılavuzlarında; "3795 sayılı Kanun gereği "Teknisyen" kadrosuna Endüstri Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Teknik Lise ve Kız Teknik Lisesi mezunları atanabilmektedirler. Diğer ortaöğretim kurumlarından mezun adayların, Teknisyen kadrolarını tercih etmeleri halinde atamaları yapılmayacaktır." uyarısı yer almaktadır.
1992 tarihinde yürürlük kazanan söz konusu Kanun güncellenmediğinden KPSS ile yerleşen "teknisyen" adaylar yıllardır mağduriyet yaşamaktadır. O yıllardan bu yana meslek lisesi türleri artmış ve 2006 yılında 5450 sayılı Kanun ile kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı okullar Milli Eğitim Bakanlığına devredilmiştir.
"Teknisyen" unvanına sahip olup söz konusu Kanunda sayılan liselerin dışında meslek liselerinden mezun olan adaylar KPSS ile yerleşse dahi ataması bu hükmüne takılmaktadır.
Yıllardır herhangi bir torba yasa bünyesine alınabilecekken alınmamış ve güncelliğini yitirmiş bu Kanunu Milli Eğitim Bakanlığı yeni Yasama Döneminde değiştireceğini umut ediyoruz."

TORBA TASARIDA DÜZENLEME YAPILIYOR

Aralık 2015 tarihinde gündeme getirdiğimiz sorunla ilgili kanun taslağı, 23 Mart 2016 tarihinde Meclise sevk edilen torba tasarıda şu şekilde yer almaktadır:

"MADDE 19- 3795 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (e) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. 
"a) Mesleki ve teknik öğretim veren ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar ile denkliği Milli Eğitim Bakanlığınca kabul edilen diğer mesleki ve teknik öğretim veren ortaöğretim burumlarından mezun olanlar ve bu okullara denk mülga okullardan mezun olanlara "teknisyen",
"e) Teknik öğretmen unvanını kazananlar için Yükseköğretim Kurulunca belirlenen mühendislik fakültelerince düzenlenecek en fazla iki yarıyıl süreli mühendislik eğitimi tamamlama programını başarıyla bitirenlere dallarında "mühendis",

Bu düzenlemenin yasalaşması halinde, sadece endüstri, kız ve teknik lise mezunları değil diğer teknik lise mezunları da teknisyen unvanını alabilecektiMemurlar.Net - Özel

Kaynak: "www.memurlar.net" 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol