Öğretmen Diyarı

MEB’ te Temmuz zammı ile birlikte çalışan/emekli maaş farkı!

PERSONEL MEB NET/ÖZEL HABER

Milli Eğitim Bakanlığında çalışanların Temmuz katsayısı ile maaş ve emekli maaşlarını karşılaştırdık. Çalışanların maaşları ile emekli maaşları arasındaki makas gitgide açılmaktadır. Bir sınıf öğretmeni (uzman) öğretim yılı içerisinde maaşı 3054 TL iken emekli olduğunda maaşı 1453TL gerileyerek 1599 TL ye düşmektedir. Geçmişte şeflerin emekli maaşları ile görevdeki şef arasında maaş farkı çok azdı. Şimdi şeflerin emekli/çalışan maaşları arasındaki fark 831TL dir. İlçe milli eğitim müdüründe ise bu fark 1855TL dir. MEB’de çalışan/emekli arasındaki maaş farkı arttıkça emekliye ayrılma oranı düşmektedir. Yılda 7000 ile 10000 öğretmen emekliye ayrılmaktadır. Maaş farkı arttıkça emekliye ayrılan personel sayısı azalacaktır.

Çalışan/emekli maaş farkının tek nedeni maaş kalemleri içerisinde yer alan ek ödemelerdir. Ek ödeme, öğretmenlerde ek ders ücretinin arttırılması çalışanların maaşını arttırırken emekliye ayrılmak isteyenin önünü kapatmaktadır. Hükümet maaş artışlarını bu kalemlerden yaptığı müddetçe MEB çalışanları emekli olmaktan imtina edeceklerdir.

“İstihdamın önündeki engel”


MEB’in geçmişte yönetici kadroları yaşlanıyordu. Yöneticiler emekli olmaktan imtina ederlerdi. Şimdi ise öğretmenler ve şeflerde emekli olmak için yaş sınırını bekleyecektir. Özellikle çevremize baktığımızda emeklilik hizmet süresini tamamlamış birçok öğretmene rastlayabiliriz. Bu durum istihdamın önünde en büyük engeldir. İki yüz binin üzerinde öğretmen adayı atanmayı beklerken onbinlerce öğretmen hizmet süresini tamamlamasına rağmen emekli olmamaktadır. Yönetici kadrosuna baktığımızda ise tablo daha vahimdir. Yönetim kadrosunda ön saflarda gençler yer almamaktadır. Daha iyi diyebileceğimiz kurumların başında hizmet puanına dayalı atamalar nedeni ile daha yaşlı yöneticiler görev yapmaktadır.

“3600 ek gösterge”

Bu tabloyu tersine çevirmenin tek yolu MEB çalışanlarına 3600 ek göstergenin verilmesidir. Emekli maaşları çalışan maaşlarının 2/3 ü kadar olmalıdır. Yüzde ellilerin üzerinde bir azalmanın önüne geçmek gerekir. Bu istihdamı arttıracağı gibi bu görevlerde çalışanları da rahatlatacaktır. Daha iyi şartlarda emeklilik geçirmek isteyen, hizmet süresini dolduran çalışanlar emekli olacaklardır.  Çalışan/emekli maaşlarındaki farkı kapamanın tek yolu 3600 ek göstergedir.
Cengiz ŞAHİN
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim