Öğretmen Diyarı

MEB tatil tarihlerini açıkladı

Öğrencilerde ilk dönemin bitmesine yakın karne heyecanı başladı. İstanbul'da öğrenciler 2 hafta içerisinde hafta sonu dahil olmak üzere toplam 7,5 gün yılbaşı ve kar tatili yaptılar. Bu iddialar üzerinde ise MEB tarafından yarıyıl tatili ertelendi iddiala

İlköğretim ve liselerde öğrenciler ve velileri bir karne telaşı sarmış durumda. MEB'in yayınladığı takcime göre öğrenciler 23 Ocak Cuma günü ilk dönemin tatiline girecekler ve 2 haftlık bir ara-sömestr tatili yapacaklar.

 

Fakat MEB'in verilen kar tatili ve yılbaşı tatilleri nedeni ile tatil günü olarak 30 Ocak'a erteleyeceği ve sömestr tatilinin yarıya indirilerek 1 hafta olacağı konuşuldu.

 

Bu konu hakkında açıklama yapan Bakan Nab Avcı; "Eğitimin aksamaması adına sömestr tatilinin yarıya indirilmesini uygun gördüğünü" şeklinde yer alan haberlerin asılsız olduğunu söyledi.

 

Başka bir açıklamada bulunan Özkan, "Bu haberler doğru değil. Bakanlığımız tarafından daha önce yayınlanan çalışma takvimine uygun olarak tüm eğitim kademelerinde okullar, 23 Ocak Cuma gününden itibaren yarı yıl tatiline girecek. 26 Ocak-6 Şubat'ta da yarı yıl tatili yapılacak. 2. dönem ise 9 Şubat'ta başlayacak, 12 Haziran'da da sona erecek. Yani takvimde bir değişiklik söz konusu değil. Sayın Bakanımızın da eğitimin aksamaması adına sömestr tatilinin yarıya indirilmesini uygun gördüğünü şeklindeki haberler de tamamen asılsız. Velilerimiz ve öğrencilerimiz bu tür haberlere itibar etmesinler, Bakanlığımızın doğrudan açıklamalarını dikkate alsınlar ve resmi internet sayfamızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etsinler" diye konuştu.

 

OKULLAR NE ZAMAN TATİL OLACAK?

 

Kuzey Yarım Kürenin iklimsel özelliği itibari ile şubat aylarında havaların aşırı soğuk olması nedeniyle bu ay öğrenciler için tatil olarak geçmektedir. Peki sömestr ne demek? Akademik yılın birinci döneminin ardından öğrencilere verilen ara tatil demektir. Şubat ayına denk geldiği için Şubat tatili, öğrenciler arasında ise genel olarak 15 tatil olarak adlandırılır. Bu tatil öğretmenler, öğrenciler ve idarecilere bahar yarıyılına hazırlanmak için bir fırsattır.

 

SÖMESTR TATİLİ

 

Bir dönemin daha sonuna yaklaşan öğrencilerimiz için Milli Eğitim Bakanlığı tatil tarihlerini açıklığa kavuşturdu. Bu açıklamaya göre 2014-2015 eğitim öğretim yılının ara tatili 23 Ocak 2015 tarihinde başlayacak. Sömestr tatili 9 Şubat 2015 te sona erecek. 

 

Yaz tatili ise 12 Haziran 2015 Cuma günü başlayacak. Bütün öğrencilere önce hayırlı tatiller diliyoruz. İkinci dönemin ise başarılarla geçmesini temenni ederiz.

 

Cnnturk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim