Öğretmen Diyarı

MEB TAŞRA ROTASYONUNDA KİMLER MAĞDUR

Bakış Açısı Farkları

Her hangi bir olaya herkes kendi açısından bakar. Bu gayet doğaldır. Atalarımız bunu “koyun can derdinde, kasap et derdinde” olarak özetlemiştir. Ama herkes kendi açısından bakarken diğerlerinin bakış açısını ve haklarını da gözetmelidir. Bir mü’min kendisini düşündüğü kadar din kardeşini de düşünmedikçe cennete giremeyeceğini bilir. Olaya herkes gibi biz de kendi açımızdan baktık. Diğer insanların yerine de karınca kararınca empati yaptık.

 

Bu İşleri Kim Yapıyor:
TBMM, 6223 Sayılı Yetki Kanunu’nu kabul ederek 3 Mayıs 2011 tarihinden itibaren altı ay süre ile Hükümete KHK çıkarma yetkisi vermiştir. Bunu yaparken biz eğitim yöneticilerinin TBMM üyelerine hiçbir etkimiz olmamıştır.

 

Hükümet, bu yetkiye dayanarak 652 sayılı MEB Teşkilat Ve Görevleri Hakkında KHK düzenleyip 14 Eylül 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlarken de bizim hiçbir yetkimiz ve tavrımız olmamıştır. MEB’de rotasyon böylece yasalaşmıştır. 

 

MEB’de rotasyon yasalaştıktan sonra Uygulama usul ve esaslarının belirleneceği Yönetmelik taslağı yayımlanınca acizane olarak görüşlerimizi belirttik. Dikkate alındı ya da alınmadı. MEB Taşra Teşkilatı Yöneticilerinin Yer Değiştirme Suretiyle Atanmaları Hakkında Yönetmelik’in 4 Temmuz 2013 tarihinde yayımlanmasıyla yine bizlerin en küçük bir yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır. 
2013 Taşra Teşkilatı Yöneticilerinin Yer Değiştirme Kılavuzu 18/07/2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi internet sitesinde yayımlandığında olay tamamen MEB İKGM’nün insiyatifinde olarak gerçekleşmiştir.

 

Tüm bunlar yaşanırken, internet sitelerinde konu ile ilgili haberlerde “biz karşıyız, haklıyız”, “efendim bu rotasyon olmalı mutlaka olacak, kaçış yok” atışmalar da olmuştur.  Hani, (nur içinde yatsın) rahmetli Kemal SUNAL’ın bir filminde “yağmur yağacak-yağmayacak“ türünden tartışmalar gibi… Biz ise Devlet terbiyemiz müsaade ettiğince yağmur yağacak-yağmayacak tartışmalarına girmeden mevzuatın gereğini yerine getirmeye çalıştık. 

 

Kim Haklı
Şimdi bakıyoruz da, internet sitelerinde konu ile ilgili haberlerinde biz şöyle demiştik haklı çıktık. Efendim biz bu rotasyon olmalı demiştik haksız çıktık. Haklı ya da haksızlığın ölçüsü bunlar mıdır? Olmalı ya da olmamalı demiş olmak haklılık sebebi değildir. Birilerinin yanlışlarının faturasını ödeyenler var. İş bilmezliklerinin zararını çekenler var. İşte haklı olanlar bunlardır.
Ben şahsen rotasyondan yana veya karşı olarak bir görüş belirtmemeye çalıştım. Çünkü hem buna karar verecek olan ben değildim hem de rotasyon olmalı diyenlere bir grup, olmamalı diyenlere diğer grup aleyhte yorumlarda bulunuyordu. Sadece olayın hukuki boyutunu ortaya koymaya çalıştım. Bu konuda kim ne derse desin aldırmadan haksızlıkları önlemeye çalıştım.
Bir başarı ya da yanlışlık varsa yetki kimlerdeyse sorumluluk da onlara aittir.


MEB Büyük Risk Aldı
Yönetmeliğin geçici 2. maddesinin iptal edilmesi büyük bir risk oluşturmaktadır. Yer değiştirme iş ve işlemlerinin tamamı geçildikten ve sonuçlar belli olduktan sonra bazı internet siteleri de “ROTASYON SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ” butonlarını hazırladıktan sonra herkes nereye atandığını merak ve heyecanla öğrenmeye çalışırken 22 Ağustos 2013 Perşembe gecesi Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında bu işlerin dayanağını kaldırmak üzere yönetmelik değişikliği yayımlamak hukuki değildir. Danıştay’da açılacak bir dava ile değişikliğin yürütmesi durdurulduğunda ne olacaktır!?
 
MEB Önünü Göremedi
Daha önceki yazılarımda “göç yolda düzelecek mi?” diye sormuştum. Göç yolda düzeleceği yerde menzile yaklaşmışken kervan çöllere vurup telef olmuştur. Halkın kervancıya güveni kalmamıştır.
Bu yer değişikliğinde bilgisayar kurasına kalacakların çoğunluğunu üst hizmet bölgelerinde çalışanların oluşturacağını ve emekli olacakların sayısının 1. bölgede daha fazla olacağını 2 Ağustostaki “Taşra Rotasyonunda Vaziyet Ne Alemde” başlığı ile yazmıştım. MEB ve birileri bunun farkına 22 Ağustosta varmış ve gelen tepkiler ile de yanlış bir yol izlenmiş olduğu kanaatindeyim.

 

Rotasyona Kimler Karşıydı
Bazı sendikalar açıkça rotasyona karşı tavır almışlardı. Şimdi bu yer değiştirme iptali hangisinin işine yarayacaktır? Çok yanlış ve hukuka aykırı bir durum olsa da gerçek olan şu ki; bazı sendikaların Bakanlıkta sözü geçerlidir. Bunlara (A) sendikası diyelim. Bazılarının da geçersiz. Bunlara da (B) sendikası diyelim. (A) sendikasının desteklediği elemanlar şimdi boş yerlere atanarak doldurduğunda ve istedikleri yerlere yer değiştirerek Mayıs 2014’te yapılacak yer değişikliğinden kurtulduğunda kimler mağdur olacaktır. Tabii ki de (B) sendikası taraftarları mağdur olacaktır. (B) sendikası taraftarları gelecek yıl yapılması muhtemel bir yer değişikliğinde tabiri caizse dar alanda uzun pas yapmak ve sınırlı sayıdaki yerlere tercih yapmak zorunda kalacaklardır. Tercih edebilecekleri yerler ise sadece birbirlerinin koltukları olacaktır. Çoğunluğu da tercih ettiği yere atanamayarak bilgisayar kurasına katılmak zorunda kalacaktır. Üyeleri mağdur olacak olan (B) sendikalarının Yönetmelik değişikliği yürütmesinin durdurulması için Danıştay’a götürmeleri kuvvetle muhtemeldir.

 

İdari Vaziyet Ne Alemde
Rotasyonu isteyenler ve istemeyenler olarak herkes kendisini bir hazırlık içerisinde bulmuştu. Üzerine düşen bütün hukuki gerekleri zamanında başvuru ve tercih işlemlerini yaparak yerine getirmişti.
Eşten dosttan koliler temin edilerek evler toparlanmış, satışa çıkarılmış, ya da kira duyuruları yapılmıştı. Kirada oturanlar yeni kontrat yapmamışlar, kömür parasının taksitleri ödenmemiş, çocuklarını dershanelere gönderecekler erken kayıt fırsatından yararlanmamış, vs. Kısaca fiziken ve psikolojik olarak göçe hazırlananlar hayal kırıklığı yaşamıştır.

 

Demem o ki;
Taşra teşkilatı yöneticilerinin yer değişikliği mevzuatını hazırlayan ve bütün işlemleri gerçekleştirdikten sonra bir anda vaz geçen MEB’dir. Taşra yöneticisi ise sadece kendisine verilen emir ve talimatlara uyarak başvuru yapmıştır.  Bu bir hak ve görevdir. Ve yine taşra yöneticisi, yapılan bu işlemle son anda tokadı yemiştir. En yetkili bir büyüğümüz çıkıp bu mağduriyetin nasıl giderileceğini açıklamalıdır.
 
                                                                                                          Ali COŞKUNER
                                                                                                Eğitim Yöneticisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Yusuf ARICA 2 yıl önce

Ali yazınızı büyük bir dikkatle okudum.Sizi tebrik ederim.Söylenecek ne varsa söylemişsiniz.Ben sadece şunu eklemek istiyorum.Sn Müsteşarımız özür grubu atamalarının gecikmesinden dolayı öğretmenlerden haklarını helal etmelerini istedi.Peki biz taşra yöneticilerinin hakkını kim ödeyecek,hesabını kim verecek? Saygılar

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim