Öğretmen Diyarı

MEB Şürası\'na \'asker\' ayarı

SAFURE CANTURK

Milli Eğitim Bakanlığı'nın en yüksek danışma kurulu sivilleşti. 4 yılda bir toplanan Milli Eğitim Şürası'ndan askerler çıkarıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Şürası yönetmeliği'ni yeniledi. 1995'te yayımlanan mevcut yönetmelikte Şüra'ya katılacak tabii üyeler listesi sadeleştirildi. Buna göre, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'nden temsilciler artık MEB Şürası'nın üyesi olamayacak. Yeni yönetmelikte şüranın tabii üyeleri, TBMM Eğitim Komisyonu Başkan ve üyeleri, Bakanlık üst düzey bürokratları yer alırken, davetli üyeler kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, meslek odaları, STK'lar, özel sektör, basın ve yayın kuruluşları, öğrenci veli temsilcileri ile eğitim alanında şüra konusuyla ilgili çalışmalarıyla tanınmış uzmanlar arasından seçilecek. Yeni yönetmelikte davetli üyeler arasında sınırlama olmaksızın öğrenci ve veli temsilcileri de Genel Sekreterlikçe belirlenen oranda Bakanın onayına sunulacak.

KURUL, TABİİ ÜYELERDEN

Yeni düzenlemeyle birlikte, tabii üyeler, seçimle gelen üyeler ile davetli üyelerden oluşan Genel Kurul artık sadece tabii üyeler ile davetli üyelerden oluşacak. Mevcut yönetmelikte, her coğrafi bölgeden okul türlerine göre seçilen yönetici, öğretmen uygulaması kaldırıldı. Ayrıca okullardan seçilecek en fazla 10 öğrenci, belediye başkanları ve muhtar kısmı da çıkartıldı.

 

\"Sabah\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim