Öğretmen Diyarı

MEB, sunacağı eylem raporu için okullardan bilgi istedi.
MEB, mahkum olduğu dava için AİHM`e sunulmak üzere eylem raporu hazırlıyor. Sunacağı eylem raporu için okullardan bilgi istedi.

Okullarda güvenlik sorunu Milli Eğitim Bakanlığı’nı AİHM tarafından tazminata mahkum etti. MEB, AKİD’e sunacağı eylem raporu için, güvenliğe yönelik neler yaptıklarını okullarına sordu ve bilgilerin acilen Bakanlığa gönderilmesini istedi .

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından Elazığ YİBO’da 2002 tarihinde bıçaklanarak öldürülen öğrenci Sedat Kayak davasında mahkum edilen Milli Eğitim Bakanlığı, kararın icrasını takip eden AİHM Kararlarının İcra Dairesi (AKİD)’e sunacağı eylem raporu için okullardan bilgi istedi.

Bakanlık 81 ildeki okullara gönderdiği yazıda, kaç okula kaç kamera takıldığı, okulların ne kadarında yabancıların girişini engelleyecek tedbirler alındığı ve güvenlik görevlisi bulunan okul sayıları ile ilgili bilgilerin acilen Bakanlığa gönderilmesini istedi.

Elazığ’da, Yatılı İlköğretim Bölge okulu öğrencisi iken 27 Eylül 2002 tarihinde bıçaklanarak öldürülen öğrenci Sedat Kayak`ın yakınları, Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine açtıkları davada bir sonuç elde edemeyip iç hukuk yollarını tüketince, davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`ne (AİHM) taşıdı. AİHM, yapılan yargılama sonucu Milli Eğitim Bakanlığını maddi ve manevi tazminata mahkum edip, böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için kararın icrasının takip edilmesine karar verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı karar üzerine 81 ildeki okullara yazı yazarak, karar icrası sürecinin Avrupa Konseyi AİHM Kararlarının İcra Dairesi (AKİD) tarafından takip edildiği; bu nedenle, AKİD’e sunulacak eylem planında yararlanmak üzere karara konu olayla ilgili benzer olayların yaşanmaması adına ne gibi önlemler alındığına ilişkin bilgi istedi.

DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim