Öğretmen Diyarı

MEB Şube Müdürü Mağdurlarından Çağrı Var!

MAZLUMUN YANINDAYIZ" Her zaman ve her yerde mazlum ve mağdurun yanında, zulmün karşısında olacaklarını vurgulayan yetkili, "Sendika olarak eşitsizlikleri gidermek ve toplumun her kesiminin sisteme eşit katılımı için çalışmalar yürüteceğiz.

Dünyanın gidişatına ve güncel meselelere kayıtsız kalmaksızın, köklerimizin bize kazandırdığı irfana da asla duyarsız kalmadan 'Erdemliler Hareketi' olarak mücadelemizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Lakin  MEB 1709 Şube Müdürü atamasında gelinen süreçte; Tercihte bulunan 3287 şube müdürü adayından % 85’inin kendi sendikalarına üye olduğunu söyleyen sendika yöneticileri maalesef şube müdürlüğü gerçeğinde sınıfta kalmışlardır.

Kendi üyeleri arasında SİYAH-BEYAZ ayrımı yapanlar “Danıştay,Bölge idare ve idare mahkemelerinin Sadece muğlak sözlü(Mülakat) puanına göre değil yazılının da içine katıldığı bir ortalama  puanla başarı sıralaması oluşturularak atamaların yenilenmesi kararlarını vermesine rağmen” Var olan Danıştay kararları yönetmeliğe gelmiştir. Açılan davaların 128’ini biz 50’sini onlar kazandı .

Atanan ve şu anda görevde kalma mücadelesi veren 1000 civarında şube müdürüne yolluk ve yevmiye ödedik, atamaları iptal edersek tekrar onlara yolluk ödememiz gerekir. Atananlar ailelerini yanlarına taşıdılar gibi bahanelere sığınan Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerini haklı gördüklerini beyan eden Sendika yöneticileri,  Sürecin mahkeme kararlarına uygun olarak ,MEB görevde yükselme yönetmeliğine  göre Aritmetik ortalamayla yeniden tercih alınarak yenilenmesini bekleyen  atanan ve atanamayan sınavı kazanmış 5900 şube müdürü adayına ve kendi üyelerine ihanet etmişlerdir. Halbuki MEB gibi onlarda” Bakanlığın  kazandık lehimize dediği 136 davanın tamamının içeriğine baktıklarında ,bu davayı açan kişilerin tamamının bakanlığın yapmış olduğu mülakatın(sözlünün) içeriğine açılan davalar olduğunu ve kendi mülakatlarının ve tüm mülakatların tamamının iptalinin istendiği davalar olduğunu açıkça görmektedirler.

Oysaki Daha henüz tercihler yapılmadan 40 gün önce 06 Mart 2014 tarihinde Danıştay 5.dairesi Başbakanlığın Görevde yükselme Çerçeve Yönetmeliğinin Sadece sözlü(Mülakat) sınavı sonuçlarına göre atama yapması maddesinin yürütmesini durdurmuştur. Atama dayanağı iptal edilen yönetmelikle yapılan ve hiç yapılmamış yok hükmünde olan 1709 atamayı iptal etmemekte direnen Milli Eğitim Bakanlığına karşı, sadece sözlü(Mülakat ) puanları ile oluşturulan başarı sıralamasına göre yapılan 1709 atamanın iptali isteğiyle açılan onlarca dava kazanılmış olmasına rağmen Bakanlık yetkilileri yargı kararlarına karşı anlamsız bir şekilde direnç göstermekte ve sendika yetkilileri de bu hukuksuz dirence sessiz kalmaktadırlar.  

Kurum idare kurulunda Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri kolunda ülkenin en fazla üyeye sahip sendikası olarak söz hakkı olan sendika yetkilileri Nisan  ayında “Bakanlık  taşra teşkilatı şube müdürlüğü sınavı ve atama sürecine ilişkin mahkeme kararları sonrası ortaya çıkan belirsizliğin giderilmesini teminen,

Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelikte, mahkeme kararları ve Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte gerçekleştirilen değişiklikler göz önüne alınarak düzenleme yapılması ve bu konudaki belirsizliğin giderilmesi sağlanmalıdır”önerisinde bulunarak bu hukuksuzluk ve çözümsüzlüğe katkıda mı bulunacaklar diye düşünülürken, Ekim ayındaki KİK toplantısında  

Nisan da  verdikleri önerilerine yönelik olarak Bakanlıkça yapılan düzenlemenin 10.12.2014 tarihli ve 29201 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile yürürlüğe konulmuş olması nedeniyle söz konusu öneriler çalışma raporuna alınmadı .  Diyerek Aynı MEB yetkilileri gibi tüm mahkeme kararlarını görmezden gelmekte ve 5900 şube müdürünün çığlığa dönüşen feryadına kulak tıkamaktadırlar.  

 Gelinen bu süreçte ateşe su taşıyan karınca kadar dahi saflarını belirleyemeyenler ,Dava arkadaşı Atanan, atanamayan 5900 şube müdürünü derinden yaralamışlardır. İşte, zor zamanlar, kişilerin karakterini bütün çıplaklığıyla ortaya çıkarmıştır. Yoksa kendi geleceğini garantiye almak için kendi yavrularını yiyenler nasıl öğrenilecekti.  

“İptal edilen yönetmelikle yapılan atamalar geri yürür mü” diye makale yazarak tüm gerçekleri beyan eden sayın sendika yetkilisini ve dava arkadaşlarını; Sendikacılık ruhuna yakışır mücadelede bulunmaya  bakanlığın ve güçlünün yanında olmaya değil de ; Mazlumun, Hak kın ,haklının, hukukun yanında olmaya ,tüm üyelerine aynı ve eşit mesafede olmaya davet ediyoruz.

Merhum bir sendikacı ağbimizin dediği gibi ”Bu hukuksuzluk bir gün gelir sizleri de sırtınızdan hançerler.” Bu süreçte sessiz durmak üyeleri mağdur olmuş bir sivil toplum kuruluşuna yakışmamaktadır.

 ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ MÜLAKAT VE ATAMA MAĞDURU EĞİTİM-BİR-SEN ÜYELERİ PLATFORMU  

 

kamuajans.comDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim