Öğretmen Diyarı

MEB ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMALARIYLA İLGİLİ TOPU VALİLİKLERE ATTI

Milli Eğitim Bakanlığında Şube Müdürü atamalarına ilişkin düzenlemeler konusunda verilen yargı kararları sonucunda hangi işlemlerin yapıldığının sorulduğu soru önergesi Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırıldı.

 

Konu hakkında neler sorulmuştu?

 

Soru önergesini veren Milletvekili Veli AĞBABA, Şube Müdürü atama düzenlemelerine ilişkin yargı kararlarından hareketle;

 

“1-Danıştay’ın 5. ve 2. Dairesinin arka arkaya verdiği kararların ardından il ve ilçe müdürlüklerine şube müdürü olarak atananların atama sonuçları ne zaman iptal edilecektir?

 

2-Atamalar iptal edilmesinin ardından yeni atamaların ne zaman yapılması planlanmaktadır?

 

3-Danıştay’ın kararından hareketle atamaya esas değerlendirmelerde sözlü mülakatın yazılı sınav sonuçlarının önüne geçmemesi gerektiği ifade edilmektedir. Yeni yapılacak atamalarda bu kıstaslar dikkate alınacak mıdır?

 

4-MEB tarafından sözlü mülakat yapılması durumunda sesli-görüntülü kayıt aldırmak isteyen şube müdürü adaylarının talepleri nasıl karşılanacaktır?

 

5-Danıştay kararlarına rağmen 16 Nisan 2014 tarihinde atanan şube müdürlerinin halen görevde tutulmaları haksızlık ve hukuksuzluk değil midir? Bakanlığınız hukukun üstünlüğü ilkesine inanmamakta mıdır?

 

6-Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğinin 21. maddesinin 1. fıkrasına gelen yürütmeyi durdurma kararı sonucu nasıl bir yönetmelik değişikliğine gidilecektir?”

 

diye sormuştu.

 

Sorulara verilen cevap

 

Soru önergesine Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından verilen cevapta şöyle denildi:

 

“Danıştay Beşinci Dairesinin 06/03/2014 tarihli ve Esas No: 2013/8367 sayılı kararıyla; çerçeve yönetmelikte yer alan, yazılı sınavdan alman puanların atamaya esas puana katkısı olmaksızın doğrudan sözlü sınav puanına dayalı olarak atama yapılması yönündeki düzenlemenin yürütülmesi durdurulmuştur.

 

Danıştay İkinci Dairesinin 29/04/2014 tarihli ve Esas No: 2013/10363 sayılı kararıyla da; Bakanlığımızca çerçeve yönetmeliğe uygun olarak hazırlanan yönetmelikte yer alan aynı paraleldeki düzenlemenin yürütülmesi durdurulmuştur.

 

Yargı kararlarının yerine getirilmesi amacıyla Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanıp 23/07/2014 tarihli ve 29069 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan genel yönetmelik değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, Bakanlığımızca zaman geçirilmeksizin genel yönetmelik değişikliğine uygun olarak yönetmelik değişikliği hazırlanmış ve Devlet Personel Başkanlığının görüşü alınarak yürürlüğe konulmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir.

 

Diğer taraftan 4 yılını dolduran okul müdürlerine ilişkin değerlendirmeler 10 Haziran 2014 tarihli ve 29026 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde valiliklerce yapılmaktadır.”

 

kaynak:  "memurunyeri.com" 

\"memurunyeri\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim