Öğretmen Diyarı

MEB Şube Müdürlüğü Kaosuna Çözüm Önerisi

Eğitim camiasının binlerce üyesi ve sınavı kazanan 5900 şube müdürü adayı bu iptali  beklerken bakanlık yetkililerinin anlamsız suskunluğu,Yargı tarafından iptal edilmiş atamaları  koruma içgüdüsü, Yüce Meclisimize hukuksuz yasa çıkarma girişimleri atanan ve atanamayan  binlerce Şube müdürü ve adayının ve ailelerinin yüreklerini hukuk kararlarına rağmen  yaralamaktadır. Bu hukuksuzluğu, kişiye özgü kanun çıkarma girişimlerini, mahkeme  kararlarını yok sayma ,uygulamama tavrınızı bırakıp,şube müdürlerinin artık çığlığa dönen  feryadını duyarak Devlet büyüğümüz olarak adaleti tesis edeceğinizden kuşkumuz yoktur.

Bu malum konu yüz binlerce eğitim camiasının takibindedir. Sayın Başbakanımızın da her  zaman belirttiği gibi "Hiç kimse hukuktan üstün değildir. Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk  Devletidir.". Bu konu Özelde 5900 Şube Müdürü adayını, Genelde ise Milli Eğitim camiasını ve tüm Türk  Milletinin içini kanatmakta ve derinden yaralamaktadır.

 Hatırlatmak gerekirse MEB 1709 Şube Müdürü kadrosu için ÖSYM ye yazılı sınav yaptırmış  ve sınava 40 000 civarında öğretmen katılmış sınavda 70 barajını  geçen 5900 kişi sözlü  mülakata alınmış ve mülakat sonrası Mülakat sınavını geçen 3287 kişi arasından atamalar  16.04.2014 tarihinde sadece sözlü / mülakat puanı esas alınarak 1709 şube müdürü ataması  yapılmıştır.

Daha henüz tercihler yapılmadan 40 gün önce 06.03.2014 tarihinde Danıştay 5.dairesi  Başbakanlığın Görevde yükselme Çerçeve Yönetmeliğinin Sadece sözlü(Mülakat) sınavı  sonuçlarına göre atama yapması maddesinin yürütmesini durdurmuştur.

Aynı şekilde  Danıştay 2.dairesi Milli Eğitim Bakanlığı Görevde yükselme yönetmeliğinde, Sadece  sözlü(Mülakat) sınavı sonuçlarına göre atama yapması maddesinin yürütmesini durdurmuştur.  Danıştay sözlü sınavın yazılı sınavı tamamlayıcısı olduğunu belirterek yazılı sınav  sonuçlarının da değerlendirmeye alınması gerektiğine hükmetmiştir.  Ancak sayın bakanlık yetkilileri atama dayanağı iptal edilen yönetmelikle yapılan ve hiç  yapılmamış yok hükmünde olan 1709 atamayı iptal etmemekte ve yargı kararlarına karşı   anlamsız bir şekilde direnç göstermektedir  Türrkiye’nin dört bir yanına atanan 1709 şube müdürü arkadaşlardan mahkeme kararları vb.  nedenlerle hiç göreve başlamamış, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür  Yardımcısı olmuş veya başka kuruma geçmiş, aile düzenlerinin bozulması, psikolojilerinin  bozulması, belirsizlik ve mahkeme kararları nedeniyle istifa etmiş yüzlerce arkadaş  bulunmaktadır.

1709 kişiden şu anda bir fiil görev yapan 1000 civarında şube müdürünün kaldığı  söylenmektedir .Bu arkadaşlarımızın, bir çoğunun da aileleri ve çocukları görev yaptıkları  yerlerde yanlarında değildir.Aile bütünlükleri ve psikolojileri bozulmuştur.Yargı kararlarıylan  hukuksuz duruma düşmüş her gün belirsizlik içinde ne zaman atamaların iptal edileceğini  beklemekten iş barışı ve iç huzurlarıda kalmamıştır Ayrıca anılan yargı kararları ve değiştirilen yönetmelik gereği yazılı ve sözlünün aritmetik  ortalaması ile yenilenecek bir atamada atanabilmeyi ya da şu anki yerlerinden daha iyi yerlere  atanabilmeyi haklı olarak bekleyen binlerce şube müdürü ve adayı vardır.

Bu çözümsüzlüğü ve anlamsız inatlaşmayı 5900 şube müdürü adayına ve görevde kalan 1000  civarında şube müdürüne ,eşlerine, çocuklarına ve ailelerine reva görmeyin. Yaklaşan genel seçimler öncesi Bu yargı kararlarını uygulayın 1709 şube müdürü atamasını  iptal ederek yeniden tercih alarak atamaları yenileyin  Bu şube müdürlüğü kaosunun bu hale gelmesinin sorumlusu onlar değil bu işi kökten yargı  kararları doğrultusunda çözmeyen ,her geçen gün çözümsüzlüğe iten siz devlet büyüklerinin  ve yetkililerinin sorumluluğudur.

 Pekala Çözüm nedir?

Çözüm Yazılı sınavı geçen 5900 şube müdürü adayı;  Bakanlığımızdan 1709 atamayı Türk Milleti adına karar veren bağımsız mahkemelerin  kararları doğrultusunda iptal etmelerini ve 1709 atamaya ek olarak rotasyon sürecinde emekli  olan ,1709 atamaya açılmayan ve halen görevlendirme olarak çalışılan yaklaşık 1000  civarında şube müdürü kadrosuyla birlikte 1709 atamayı 2709 veya daha fazla olarak tercihe  açmalarını ve en kısa zamanda yeniden tercihler alınarak atamaların yenilenmesidir. Şayet 1709 kadro arttırılamıyorsa; aritmetik ortalama ile tekrar yapılacak yeni atama  sürecinde atanamayacak yaklaşık 200 civarında şube müdürü(Bakanlığımız bu sayıyı net  olarak bilmekte) ve mülakatı geçerek atama bekleyen binlerce şube müdürü adayı için halen  görevlendirme olarak çalışılan yaklaşık 1000 civarında şube müdürü kadrosu açılarak en kısa  zamanda 2. Bir atama yapılabilir.            

  Sayın Bakanımız Nabi AVCI Bir çok ulusal televizyon kanalında ve Yüce  Meclisimizde atamaların iptal kararına karşı Yargı kararlarını uygulayacaklarını ve gereğini  yapacaklarını 77.000.000 a beyan etmişlerdir.          

     Şube Müdürlüğü Mülakat Mağdurları Platformu

 

kamuajans.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim