Öğretmen Diyarı

MEB Şube Müdürlüğü Kaosuna Bakan Nabi Avcı’dan Çözüm Bekliyoruz!‏Danıştay sözlü sınavın yazılı sınavı tamamlayıcısı olduğunu belirterek yazılı sınav sonuçlarının da değerlendirmeye alınması gerektiğine hükmetmiştir. Ayrıca Danıştay 2-5- Ankara, Diyarbakır, Aksaray Bölge İdare, Ankara 4.-7.-9.-10.-17.idare, Elazığ, Isparta, Yozgat, Kastamonu, Bursa idare mahkemeleri ve sayısız mahkeme kararlarında

TÜRK MİLLETİ ADINA 1709 Şube Müdürlüğü atamaları için; sadece sözlü sınavla atama yapılamayacağı, objektif olan yazılı sınavının değerlendirme dışı bırakılamayıp belirleyici olması gerektiğine ve Atamaların iptal edilerek Aritmetik Ortalamayla atamaların yenilenmesi gerektiğine karar vermiştir

Ancak sayın bakanlık yetkilileri atama dayanağı iptal edilen yönetmelikle yapılan ve hiç yapılmamış yok hükmünde olan 1709 atamayı iptal etmemekte ve yargı kararlarına karşı anlamsız bir şekilde direnç göstermektedir

Şimdi ise Milli Eğitim Bakanlığının 29 Aralık 2013 tarihinde 1709 şube müdürü kadrosuna atama yapmak için yapmış olduğu sınavla ilgili, sınav sorularının iptali konusunda Diyarbakır ilinden bir şube müdürü adayının açmış olduğu dava sonuçlandı. 6 sorunun yanlış olduğu iddiası ile ilgili idare mahkemesinde açmış olduğu davada mahkeme, 5 sorunun iptaline karar verdi. Milli Eğitim Bakanlığının Görevde yükselme yönetmeliğine göre sınav sorularının yüzde 5'inin hatalı olması durumunda sınavın iptali gerekiyor. 

İşte o madde: "Yapılan sınavlarda hatalı sorulara tekabül eden puanlar eşit şekilde diğer sorulara dağıtılır. Ancak, soruların yüzde beşinden fazlasının hatalı olduğunun tespit edilmesi hâlinde sınav iptal edilir ve en kısa sürede yeniden sınav yapılır." (Madde: 18, 2. Kısım)

Şimdi ne olacak? Mülakatla atamalar konusunda mevcut kararlar ve davalar yanında, bir de 5 Yazılı Sınav sorusunun iptali kararı var. Bakalım şimdi MEB ne yapacak?

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI. Birçok ulusal basında ve Milli Eğitim Bakanlığının 2015 Yılı Bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Danıştay ve İdare Mahkemeleri tarafından iptal edilen 1709 Şube Müdürü atamasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Nabi AVCI, Meclis tutanaklarına geçen konuşmasında 1709 Şube Müdürü Atamasının Mahkeme kararları çerçevesinde düzenlenip, Başbakanlığa gönderilen Görevde Yükselme Yönetmeliğinin yayınlanmasının ardından Aritmetik ortalamaya göre yapılacağını ifade etmiştir. Yönetmelik yayımlanmıştır. Sayın bakanımız sözünde durmalıdır.

5900 şube müdürü adayı Milli eğitim bakanlığından sayın bakanın verdiği söz üzerineiptal edilen sorularla yazılı sonuçlarının yeniden değerlendirilmesini, Danıştay, Bölge idare ve idare mahkemeleri kararları doğrultusunda sadece mülakat puanına dayalı olarak yapılan 1709 atamanın iptal edilip başarı sıralarının yeniden oluşturulmasını ve yeniden tercihler alınarak Aritmetik ortalamayla atamaların yenilenmesini beklemektedir.

“ Türkiye bir hukuk devletidir. Kimse hukuktan üstün değildir.” Diyen Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun sözleri havada kalmasın

Milli Eğitim bakanlığı Atanan ve atanamayan 5900 şube müdürü adayını daha fazla mağdur etmeden seçim öncesi Mahkeme kararlarının gereklerini yerine getirip Meb şube müdürlüğü kaosuna son versin.

Kaynak: Veli Toker / Konuk Yazar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim