Öğretmen Diyarı

MEB Şube Müdürlüğü Ataması Nasıl Olmalı?

Bakanlar Kurulunun hazırladığı‘31 Ağustos 2013 tarih ve 28751 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik' doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 12.10.2013 tarih ve 28793 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ‘Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik' hazırlanarak yayınlamıştır. Anılan yönetmelik doğrultusunda 29.12.2013 tarihinde ÖSYM tarafından şube müdürlüğü için yazılı sınav yapılmış, yazılı sınav sonucunda başarılı olan adaylar için de Milli Eğitim Bakanlığı, Başkent Öğretmenevinde 10-28/02/2014 tarihleri arasında sözlü(mülakat) sınavları yapılmıştır. Şube Müdürlüğü kadrolarına atamalar(idarece duyurulan kadrolara) 16.04.2014 tarihinde sadece sözlü/mülakat puanı esas alınarak yapılmıştır.

        

Mülakatı geçip de atanamayan yaklaşık 1500 tane Şube Müdürü adayı vardır. 2 Eylül 2015 tarihinde mülakattan istediği puanı alamayıp da mahkemeyi kazanan adayların mülakat sonuçları açıklandı ve 70 puan barajını geçenler var. Bakanlık o zaman yaptığı açıklamada  'Atamaya ilişkin açıklama ileriki tarihte yapılacaktır.' demiştir.  Peki bu atamalar nasıl ve neye göre yapılacak?

1-Sadece mülakat puanına göre mi atamalar yapılacak?

2-Danıştay 2. ve 5. Dairelerinin kararlarına göre tek başına sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulan başarı sıralamaları esas alınarak şube müdürü atamaları yapılamaz ( o zaman yazılı ve sözlü sınavın aritmetik ortalamasına göre mi bir atama yapılacak?

3- Yeni yapılacak olan Şube Müdürlüğü atamasında daha önce mülakatı geçen ve çeşitli sebeplerden dolayı atanamayanlar da yeni duyuruda müracaat edebilecekler mi?  ( Bence etmeliler, çünkü bu insanlara yeni bir tercih hakkı verilmezse, bu durumdakilerin de mahkeme kapılarına dayanacağı aşikârdır. )

4- Türkiye genelinde 1000 'e yakın Şube Müdürlüğü açığı varken, Bakanlık acaba münhallerin tamamını açacak mı?

 

 MEB Şube Müdürlüğü yazılı ve sözlü sınavını geçip de atanamayanların isteği, yeni yapılacak olan atamada herkese yeniden tercih hakkı verilerek yazılı ve sözlü sınavın aritmetik ortalamasıyla tüm münhallerin duyuruya çıkıp atamaların yapılmasıdır.  Yaklaşan 1 Kasım seçimleri öncesi, MEB Şube Müdürlüğü adaylarının en büyük arzusu budur. Bakanlık yetkililerimizin bu konuyu dikkate almalarını temenni ediyoruz.

 

 Hasan EFE

Kaynak: Haberyenirota

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim