Öğretmen Diyarı

MEB, Şube Müdürlerine Sahip Çıkmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığı şube müdürlerine sahip çıkmalıdır...

Milli Eğitim Bakanlığında Şube Müdürlüğü konusu acil olarak çözülmelidir....

 

Milli Eğitim Bakanlığının geçtiğimiz yıl yazılı sınavı ve akabinde sözlü sınavına dayalı olarak gerçekleştirmiş olduğu şube müdürlüğü atamaları konusunda belirsizlik yaşanıyor. 

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI Bey'in, şube müdürlüğü atamaları konusunda mahkeme kararlarını uygulayacağız çıklamalarının ardından gözler Bakanlık makamının yapacağı açıklamaya çevrilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz hafta içerisinde görevde yükselme yönetmeliğini çıkarttı. Yeni yönetmelikle beraber şube müdürü atamaları bundan sonraki süreçte sözlü ve yazılı sınavların aritmetik ortalamasına göre yapılacak. 

 

Geçtiğimiz yıl sadece sözlü sınav puanına göre yapılan atamalara sendikaların ve bireysel olarak şube müdürü adaylarının açmış olduğu davalar sonuçlarınıyor. Mahkeme kararlarının büyük çoğunluğu Bakanlığın lehine sonuçlanırken , Bakanlığın aleyhine olan mahkeme kararlarının basınla paylaşılması açılan tüm davaların kazanıldığı algısını oluşturuyor. 

 

Şube müdürlüğü davalarında genel olarak bireysel davalar sonuçlanıyor. Şimdiye kadar ki mahkeme kararlarında yapılan atamaların iptali yönünde bir karar çıkmadı. Kazanılan bireysel davaları, Bakanlık bundan sonraki süreçte kişiler lehine uygulayabilir.  Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu şube müdürlüğü sınavının geçerlilik süresi bu ay sonunda doluyor. Milli Eğitim Bakanlığında en büyük mağduriyeti yaşayan kesimse sözlü sınavla atanan ve gelecekleri hakkında bir bilgiye sahip olmadan bu psikoloji içerisinde görev yapmaya çalışan şube müdürlerimizdir. 

 

Yaklaşık bir yıldır görev yapan şube müdürlerimize , Milli Eğitim Bakanlığının bu süreç sonunda sahip çıkmaması çok büyük vefasızlık olur...

 

Yüzlerce şube müdürümüz evlerini, ailelerini yeni görev yerlerine taşıyarak düzen kurmuşlardır. Dönem ortasında şube müdürü atamalarını iptal ederek herkes eski görev yerine demek Milli Eğitim Bakanlığına yakışmaz....

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ATAMASINI YAPTIĞI ŞUBE MÜDÜRLERİNE SAHİP ÇIKMALIDIR

 

17 ve 25 Aralık sürecinden sonra göreve getirilen şube müdürlerimiz , okul müdürlerinin değerlendirilmesi , okul müdürlüğü mülakatı ve son olarak müdür yardımcılı seçim süreçlerini geçirmişlerdir. Yaklaşık bir yıldır taşra teşkilatında canla başla çalışan ve bütün düzenlerini yeni görev yerlerine göre ayarlayan şube müdürlerimize Milli Eğitim Bakanlığının sahip öıkması gerekir. Bu konuda özellikle muhalefetin ve muhalif sendikaların ısrarla şube müdürlüğü atamalarını gündemde tutması ve kamuoyu oluşturarak bu atamaların iptalini istemeleri Bakanlığı korkutmamalıdır. 

 

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI Bey , kendi döneminde atamasını gerçekleştiridiği şube müdürlerine sahip çıkarak vefa örneği göstermelidir. Mevcut mahkeme kararlarında yapılan şube müdürlerinin atamalarının iptali kararı yoktur. Bireysel kazanılan davalar uygulanmalı ve atamaları yapılmalıdır. 

 

Bakanlığın normu boş bulunan şube müdürlüğü kadrolarını tekrar duyuruya çıkarak yeni yönetmeliğe göre bir atama daha yapması ve mahkeme kararlarını uygulayarak bu sorunu çözmeye gitmesi yerinde bir karar olacaktır.

 

kamudanhaber.com - özel haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim