Öğretmen Diyarı

MEB Sorunları Sorun Yaratarak Çözmeye Çalışıyor

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA SORUN SORUNLA ÇÖZÜLÜYOR

 

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Antakya´da gerçekleştirilen Yönetsel Yenilik ve Geliştirme Çalıştayları Hatay Bölgesel Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada “Ankara´da masa başında çok iyi niyetlerle en idealini yaptığını zannederken, uygulamada hiç aklınıza gelmeyen yan sorunlar ortaya çıkabiliyor” diyerek yerinde ve isabetli bir tespit yapmıştır. Bu tespitin ne derece doğru olduğu da Bakanlığımızın sorunların çözümünde yapılması gereken mevzuat değişiklerinin hemen hepsinin mahkeme yolu ile yeni baştan düzenlenmesi ile ilgili  gelişmelerle ortaya çıkmaktadır. Bakanlığımızın çıkardığı hemen her yönetmeliğin bir çok maddesi  yargı tarafından bozulduğu apaçık ortadadır.

 

Bakanlığımız taşra personelinin herhangi bir sorunun çözümü için bakanlığımızın ilgili birimine konuyu taşıdığında muhatap bulamaması yada sorunu çözmek yerine yeni sorunlar üreten sorunu anlamaktan aciz  yetkililerce “Efendim mahkemeye baş vur” şeklinde yönlendirilmesi; Bakanlığımızın sorun çözme gibi derdinin olmadığının başka bir göstergesidir. Bu durum Bakanlığımız personelinin maddi ve zaman kaybına neden olmakta, motivasyonunu düşürmekte  dolayısıyla  çalışanların düşük performansla çalışmasına sebebiyet vermektedir.

 

 En son Bakanlığımızın Maarif Müfettişleri ile ilgili hazırladığı 2014 yılı Yer Değiştirme Kılavuzu sorun çözme yerine yeni sorunların oluşmasına sebebiyet vermiştir. Maarif Müfettişlerinin Çocukları ile alakalı TEOG yerleştirme takvimi , Maarif Müfettişlerinin öğretmen eşlerinin Bakanlığımızın hazırladığı Özür gurubu yer değiştirme takvimini göz önünde bulundurulmayarak Maarif Müfettişleri Yer değiştirme kılavuzun  hazırlanmıştır. TEOG başvurularının 8 Ağustos’ta son bulmasına rağmen Maarif Müfettişlerinin yer değiştirme sonuçlarının 8 Ağustos saat 24.00’da açıklanması nedeni ile  Maarif Müfettiş çocuklarının ayrı ilde ayrı ilde bulunan okulları tercih etme zorunda bırakılmıştır. Her ne kadar çocukların ailesinin atandığı ile nakil olma durumu olsa dahi  nakil olduğu ildeki okulların kontenjanı sınırlı olacağı e kontenjan artırılamayacağından çocuğun puanının karşılığı olan okula gidememesine sebebiyet verilmiştir. Bu durum MEB’da sorunun yeni bir sorunla çözüldüğünün en büyük göstergesidir.

 

Bakanlıkta maarif müfettişlerinin her türlü iş ve işlemlerinden sorumlu olan  Rehberlik ve Denetim Başkanlığı Maarif müfettişlerinin sorunlarının çözümünde kayıtsız kalarak sınıfta kalmıştır.

 

Sayın Bakanımızın tespit ettiği “uygulamada hiç aklınıza gelmeyen yan sorunlar ortaya çıkabiliyor” hususunu baştan önleyerek yan sorunların çıkmasını engellemek; için personel performansını yüksek tutacak motivasyonunu artıracak çalışmalar öne çıkartılmalı. Bakanlığımız  sorun çıkartan kurum değil sorunları çözen veya en aza indiren kurum olarak dikkat çekmeli. Bakanlığımızı ilgilendiren kararların verilmesinde konu ile alakalı olmayan  iki üç kişinin görüşü yerine  , konunun muhatabı –paydaşları- olan kişi ve STK ile görüşerek onların görüşleri de dikkate alınarak sorunların oluşması engellenmelidir.

 Cengiz Ekşioğlu

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol