Öğretmen Diyarı

MEB Sınavında ‘Alevilerde Kuran Sevgisi Yok’

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 7. sınıflara yönelik yapılan deneme sınavında Aleviler hakkındaki soru, Alevilerin Kur'an sevgisinden uzak olduğunu söylediği için büyük tepkilere neden oldu.


14 Nisan 2015 tarihinde yapılan sınavda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde Alevilik ile ilgili 'Alevilik-Bektaşiliğin dayandığı karakteristik özellikler arasında hangileri bulunur?' 19. soruda şıklarda, Hz. Ali sevgisi, On İki İmam sevgisi, Kur’an sevgisi ve doğa sevgisi yer alıyor.


Böyle bir şeyin kabul edilemeyeceğini söyleyen, Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Cengiz Hortoğlu, toplumda Alevilere yönelik düşmanlık duyguları oluşturulmak istendiğini dile getirdi.


Alevilerin Duygularını incelten bir soru


CHP Gaziantep milletvekili adayı Mehmet Gökdağ da soruya tepki göstererek, Alevilerin duygularını incitecek bir soru sorulduğunu belirtti. Gökdağ, " Çok saçma bir soru sorulmuş. Alevilerin duygularını incitecek bir soru sorulmuş. Alevilerde Kur’an sevgisi de, doğa sevgisi de vardır" dedi. 


Sınavdaki sorunun Alevilere yönelik bir düşmanlık algısını oluşturmaya yönelik sorulduğunu belirten Hortoğlu, "Bu sorunun cevabındaki şık, Alevileri Kur’an sevgisinden uzakmış gibi taktim ediyor. Halbuki bizler Cem’de yaptığımız bütün ibadetlerin her bir ritüelini Kur’an’daki ayetlere dayandırırız. Kur’an bizim için Allah kelamıdır ve biz Kur’an’ın emirlerine uyan insanlarız. Alevileri bu şekilde göstermek zaten okul içerisinde var olan ön yargıya dayalı yanlış bilgilerin daha da derinleşmesine ve bunun üzerinden toplumlar üzerindeki düşmanlık duyguların daha da geliştirilmesine neden olur. Eğer kasıtlı yapılmışsa büyük vebal altındalar. Yanlışlıkla yaptılarsa da düzeltmekle sorumlular. Sorunun cevabı yanlış, cevap 1,2 ve 3 olmalıdır. Karakteristik özellikleri soruluyor, bu yüzden Kur’an dışına çıkılamaz. Asla bunu kabul etmeyiz." 


İnsanları Ayrıştırarak Rant Sağlamaya Çalışıyorlar


İnsanları ayrıştırarak, mezhep ve etnik yapı üzerinden rant sağlanmasını eleştiren  CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, "Ekonomik, sosyal, psikolojik ve kültürel alanlarda çöküntü yaşayan toplumu germekten, insanlar arasında ayrılık tohumları ekmekten vazgeçsinler. Anadolu coğrafyasında yüzyıllardan beri bir arada yaşamış, insanları çatıştırarak emperyalistlerin ekmeğine yağ sürmesinler. Aleviliği nasıl olur da toplumun gencecik beyinlerine böyle anlatırsınız?" şeklinde konuştu. 

Kaynak: www.sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim