Öğretmen Diyarı

Meb Rotasyon Süresini 5 Yıl Yapmalı

Taşra Eğitim Yöneticileri Derneği sitesinde 15 gün boyunca yayınlanan ankete katılanların yüzde 53’ü yer değiştirme için azami sürenin 5 yıl olması yönünde oy kullandı. Yer değiştirme süresi ile ilgili ankete katılanlara; yer değiştirme süresinin 5 yıl, 8yıl, 3 yıl, nüfusa göre esnek olması soruları yöneltildi. 404 kişinin oy kullandığı ankette 234 yönetici 5 yıl olsun(%53), 119 Yönetici 8 yıl olsun(%29,5), 26 Yönetici 3 yıl olsun(%6,4), 45 yönetici de(%11,1) yerleşim yeri nüfusuna göre süre değişsin yönünde oy kullandı.

“Anket sonucunun analizi”

Daha önce Derneğin yaptığı başka bir ankette de iller arası yer değiştirmenin yapılması yönünde bir eğilim belirlenmişti. Beş yıl sonucunun çıkmasında en önemli etken ise yer değiştirmeyi birçok taşra yöneticisinin istemesinden kaynaklanmaktadır. Yıllardır bir yerleşim yerine adeta mahkûm olan yöneticiler bu vesile ile hiç kimseden referans almadan yer değiştirmeyi umud ediyor. Özellikle küçük yerleşim yerlerinde görev yapanların sıkıntısı had safhaya ulaştı. Bu tür taleplerimize Dernek üyeleriniz küçük şehirlerde olduğundan diyerek eleştiri yöneltiliyor. Üye listemiz incelendiğinde bunun tam anlamıyla doğru olmadığı görülecektir. Aslında mesele doğrudan yana tavır almak ise STK ların üye sayısından çok söylediklerine bakmalıdır.

Dernek olarak ta ilk atama, yer değiştirme ve görevde yükselme kriterlerinin birlikte belirlenmesini talep ediyoruz. Yer değiştirme; bu taleplerimizden yalnızca birini oluşturmaktadır. Yalnızca yer değiştirme kurumsal kimlik kazanma yolunda önemli bir adım olsa da eksik bir hamle olacaktır, diye düşünüyoruz.

Davut ÇALIŞKAN

Ueyder Başkan Yardımcısı

 ajanskamu


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim