Öğretmen Diyarı

MEB, rehber öğretmenlere eski okuluna dönme hakkı da vermelidir


Danıştay 16. Dairesi Yürütmeyi durdurma kararının gerekçesinde; anaokulu öğrenci yaş grubunun, bireyin zihinsel ve kişisel gelişiminin oluştuğu yaş grubu olduğu, koruyucu ve önleyici rehberli hizmetlerinin problemlerin çözümünde ilk aşamada daha etkili olacağı, çocuk dönemi hastalıkları olan şiddet, ihmal ve istismar açısından rehber öğretmenin öneminin yadsınamayacağı, bu yaş grubunun fazla rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetine ihtiyacı olduğu gibi hususlar dikkate alındığında, herhangi bir bilimsel veriye ve değerlendirmeye dayanılmadan; rehber öğretmen norm kadrosu yönünden önceki yönetmelikle bağımsız anaokullarına sağlanmış olan avantajı ortadan kaldıracak şekilde; sadece öğrenci sayısının 500 ve 500'ün katlarına ulaşması halinde her defasında 1 rehber öğretmen norm kadrosu ekleneceğini belirten; dolayısıyla bağımsız anaokullarının özel durumunun göz ardı edilmesi sonucunu doğuran düzenlemede hizmet gereklerine ve hukuka uyarlık görülmediğini belirtmişti.

Bu duruma "Danıştay; Anaokullarına rehberlikçi normu verilsin ve normlar belirli bir takvimde güncellensin dedi" haberimizde yer vermiştik.

Sitemize ulaşan aşağıdaki belgeye göre Milli Eğitim Bakanlığının Danıştay kararına uyarak Anaokullarına Rehber Öğretmen norm kadrosu verdiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Fakat bu tek başına yeterli bir uygulama değildir o anaokulundan hangi rehber öğretmen norm fazlası olarak bir başka okula gitme durumunda kalmışsa o öğretmene de tekrar aynı okuluna geri dönme hakkı verilmelidir.

Ahmet KANDEMİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol