Öğretmen Diyarı

MEB Pesonel İzin Yönergesi Evliliğe Engel mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104. Maddesi, evlenen memura, mazeret izni verilmesini hüküm altına almış olsa da, Milli Eğitim Bakanlığı Personel İzin Yönergesi, evliliğe engel teşkil edecek niteliktedir.


          Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddesi şu şekildedir.


          ‘C) Memura isteği üzerine, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi, …halinde yedi gün izin verilir.’


     Milli Eğitim Bakanlığı, 16.01.2013 tarihinde yürürlüğe koyduğu, daha sonra 05.04.2013 ve 13.05.2013 tarihlerinde güncellediği izin yönergesinde, 10 Nisan 2015 tarihinde tekrar bir düzenleme yapmıştır.


       Yönergedeki son değişiklikle,öğretmen ve diğer personele evlilik iznini resmi nikah ya da düğün törenlerinden herhangi birisinde kullanma hakkı tanınarak, evlilik izninin, ne zaman ve nasıl kullanılacağına ilişkin kafa karışıklığı giderilmeye çalışılmıştır.


          İşte Milli Eğitim Bakanlığı Personel İzin Yönergesinin yeni hali:


        ‘f) Memura isteği üzerine kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde resmi nikah tarihinden, düğünün resmi nikahtan sonra yapılması durumunda ise memurun tercihi göz önünde bulundurularak resmi nikah veya düğün tarihinden itibaren yedi gün izin verilir.’


        657 sayılı kanunda yer alan ‘evlenmesi … hâllerinde izin verilir’ ifadesinden yola çıkarak, düzenlenen yönerge, bu haliyle evliliğin gerçekleşmesine engel niteliktedir. Madde metni detaylı bir şekilde incelendiğinde, hükümde geçen ‘itibaren’ ifadesinin, evliliğin gerçekleşmesine mani olabileceği düşünülebilir.


          Şöyle ki; Evlilik, nikah, düğün gibi sosyal olguların bir solukta gerçekleşmesi mümkün olamayacağından, tören öncesinde bir takım hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Ancak mevzuat gereği memur  evlilik öncesinde,  izninin bir gününü dahi, bu koşuşturmacaya ayıramamaktadır. Öyle ki iznini, nikah ya da düğünden herhangi birisinde kullanmaya karar vermiş memur çift, törenden bir gün öncesi de olsa, izinli olamayacağı için, bütün hazırlıklar başkalarınca eksiksiz tamamlanması gerekmektedir. Muhtemelen bu durumda, tüm ihtiyaçlar, ailedeki diğer fertlerce (anne, baba vs.) önceden tamamlanacak, memur çiftin törene son anda eşlik etmesi beklenecektir. Peki, ailedeki diğer fertlerinin de öğretmen veya memur olması durumunda ne olacak? Tören hazırlıkları kim/kimler tarafından görülecek? Öyle ya aynı kural onlar içinde geçerli olacak ve izinler ancak ‘resmi nikah veya düğün tarihinden itibaren’ kullanılabilecektir!


          Olasılıkları çoğaltmak mümkündür. Yetkililerin, kanun maddesinden yola çıkarak, ancak evliliğin vuku bulması durumunda, iznin hak edileceğini düşündükleri ortadadır. Ancak bir tarafta iznini resmi nikah veya düğün tarihlerinin herhangi birisinde kullanma hakkı tanınırken, diğer tarafta öğretmenin tören hazırlığı yapmasına imkan verilmemesi anlaşılır değildir.


        Böyle bir durumda öğretmene iki seçenek kalmaktadır.

 

1-      Nikah veya düğün törenlerini Pazartesi günlerine denk getirmek ya da

      

2-      Töreni okulda yapmak.

 

Halbuki,  Devlet Memurları Kanununun ilgili maddesi,


        ‘C) Memura isteği üzerine, kendisinin veya çocuğunun evlenecek olması, …halinde yedi gün izin verilir.’ şeklinde,


         Milli Eğitim Bakanlığı Personel İzin Yönergesi de ‘itibaren’ ifadesi kaldırılarak,


      ‘f) Memura isteği üzerine kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde resmi nikah tarihinden, düğünün resmi nikahtan sonra yapılması durumunda ise memurun tercihi göz önünde bulundurularak resmi nikah veya düğün zamanlarında yedi gün izin verilir.’


     Şeklinde düzenlenir ve öğretmenin izin öncesi dilekçesine düğün davetiyesi, izin sonrası ise evlilik cüzdan iliştirmesi yeterli kabul edilse, öğretmen ve diğer personel başka çare aramayacaktır.            

         Saygılar .

 

        Memursesi.com Özel /Sokak Savcısı ( sokaksavcs@gmail.com )

 

Öğretmenlerin Sokak Penceresi facebook grubumuz için TIKLAYINIZ


 


Kaynak: www.memursesi.com 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim