Öğretmen Diyarı

MEB özür durumu duyurusunu yayınlamalıdır

MEB'in atama ve yer değiştirme yönetmeliği genel yönetmeliğe atıfta bulunmaktadır


17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Mazeret ve engellilik durumuna bağlı yer değiştirmelerbaşlıklı 49. maddesi 1. fıkrasındaki; "(1) Öğretmenlerin; aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretlerine veya engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeleri hakkında, Devlet Memurları Kanunu ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır." hükümlerine göre özür durumu yer değiştirmelerinde Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri ilk defa bu dönemde uygulanacaktır.


Öğretmenin görev yaptığı yerde kendisi veya yakının tedavisinin mümkün olmadığına dair sağlık raporu alması gerekmektedir


25.6.1983 Tarih ve 18088 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte 16 Ağustos 2014 Tarih ve 29090 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle "Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği" başlıklı 13. maddesindeki; "Memurun sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekir.


Sağlık mazeretine dayalı olarak yapılacak yer değişikliğinde memur aynı hizmet bölgesi içinde başka bir hizmet alanına, bu şekilde mazeretin karşılanamaması halinde ise başka bir hizmet bölgesinde kurumca ihtiyaç duyulan ve mazeretinin karşılanabileceği bir hizmet alanına atanabilir." hükümleri ile sağlık özrü başvurusu yapılabilmektedir.


Milli Eğitim Bakanlığı bir an önce özür durumuna bağlı yer değiştirme duyurusunu yayınlayarak bu ve diğer konuları açıklaması gerekmektedir.


Hastayı göçe zorlayan uygulama kaldırılmalıdır

Kesintisiz 3 yıl şartı kaldırılmalıdır.


Ayrıca bizzat sayın Bakan tarafından "3 yıl şartı yeniden ele alınacak" sözüne dayanarak;


25.6.1983 Tarih ve 18088 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte 16 Ağustos 2014 Tarih ve 29090 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle "Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği" başlıklı 14. maddesi (d) bendindeki; "Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği memurun; d) Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere, atanması suretiyle yapılabilir." hükümleri ile getirilen kesintisiz 3 yıl şartı kaldırılmalıdır.


Aday öğretmenlerin nasıl özür durumu başvurusunda bulunulacağı açıklanmalıdır.


Aile birliğinin korunması ve aday öğretmenlerin herhangi bir mağduriyete ugramamaları için 2015 ağustos ayı içinde mazerete ve diğer nedenlere bağlı yer değiştirmelere başvurabilmelerinin sağlanması adına gerekli çalışma yapılacaktır sözü veren Milli Eğitim bakanlığında bu konuda 2015 yılı mazerete ve diğer nedenlere bağlı yer değiştirmelerin nasıl yapılacağı açıklanmalıdır,

Ahmet KANDEMİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim