Öğretmen Diyarı

MEB Özür Durumu Atamaları İçin Düğmeye Bastı
Milli Eğitim Eski Bakanı Ömer Dinçer döneminde, öğretmenlere yönelik insani olmayan düzenlemelerle sık sık gündeme gelen Bakanlık uygulamalarından biri de öğretmenlerin özür durumu mağduriyetiydi. O döneme yaşanan öğretmen özür durumu mağduriyetine ilişkin soru önergesine 2 yıl sonra cevap verilmesi ve verilen cevabın da sorunun yaşanan düzenlemeler dikkate alınmadan verilen bir cevap olması da ayrıca öğretmenlerin tepkisine neden oldu. 


İddialar asılsız, atama olacak…


Öğretmenleri huzursuz eden açıklamanın ardından yaptığımız araştırmaya göre MEB’de Şubat dönemi özür durumu atamasına ilişkin hazırlıklara başlandı. Geçen yıl Ocak ayının son haftası özür durumuna ilişkin duyuruyu yayınlayan MEB’in iller arası eş durumu, sağlık durumu ve genel ve özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı yer değişikliklerine ilişkin atamaları yapacağı belirtiliyor. 


Bundan böyle öğrenim özrü olmayacak


Geçen yıl Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yapılan değişikliğin ardından Öğrenim özrüne bağlı yer değiştirme yönetmelikten çıkarılmıştı. Yönetmelik değişikliğinin ardından diğer özür grubu atamalarına ilişkin talepler büyük ölçüde gerçekleşirken öğrenim özründen atama bekleyen öğretmenlerin beklentileri karşılıksız kalmıştı. 


Norm yönetmeliği öğretmenleri umutlandırdı


Geçen Hafta yayınlanan Milli     Bakanlığına Bağlı   Ve     Yönetici Ve   Norm   İlişkin Yönetmeliği taslağında yer alan “Her ilin öğretmen norm kadro sayısının % 5'ini geçmemek üzere personelinin öğretmen eşlerinin atanmalarında, Öğretmenlerin kanuni izin, diğer kanunlar uyarınca geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle görevlerinden geçici olarak ayrılmaları durumunda oluşacak öğretmen ihtiyacının karşılanmasında ve şehit eşi öğretmenler ile ilgili mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan kamu personelinin öğretmen eşlerinin atanmalarında kullanılmak üzere Bakanlık onayı ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine aktarılır. İfadesi ise öğretmenleri rahatlatan bir başka husus olarak dikkat çekiyor. Yönetmelik taslağındaki bu maddenin yönetmelikte yer alması, özür durumu başvurularının büyük ölçüde gerçekleşeceği anlamına geliyor.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim