Öğretmen Diyarı

“MEB, orta öğretimde tutamadığı öğrenciye diploma da vermiyor”
 Diplomasız öğrenci sayısının 500 bine yaklaştığına dikkat çeken CHP'li Bilgehan, Bakan Avcı’nın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.
Diplomasız öğrenci sayısının 500 bine yaklaştığına dikkat çeken CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, Bakan Avcı’nın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. 
CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, ortaokul 8. sınıftan mezun olan 415 bin 970 öğrencinin açık öğretim dahil hiçbir liseye kayıt olmadığını belirterek, bu öğrencilerin 4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle ilkokul ve ortaokul diploması almaya da hak kazanamadıklarını ifade etti.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Bilgehan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı son istatistiklere göre ortaokul 8. sınıfı bitiren 415 bin 970 öğrencinin açık öğretim dahil olmak üzere hiçbir liseye kayıt olmadığını belirten Bilgehan, bunların 220 binini erkek, 194 binini de kız öğrencilerin oluşturduğunu ifade etti. Bilgehan, “4+4+4 sistemiyle 12 yıla çıkarılan zorunlu eğitimi sekizinci yıldan sonra bırakan ve herhangi bir liseye kaydolmayan öğrencilerin sayısı da 415 bin 970’e çıkmış oldu. Bu öğrenciler 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlamadıkları için, ilkokul ve ortaokul diploması almaya da hak kazanamadı” dedi.

“3 YILDA 10 KAT ARTTI”

Bilgehan, 4+4+4 eğitim sisteminin uygulamaya konulduğu ilk eğitim öğretim yılında yayımlanan istatistiklerde 49 bin 449 bin öğrencinin benzer durumda olduğunun ortaya çıktığını ve bu konuda 2 Nisan 2013 tarihli soru önergesiyle bu durumun neden olabileceği sıkıntıları gündeme getirdiğini anımsatarak “Bakanlığınızdan, önergeye herhangi bir yanıt verilmediği TBMM kayıtlarında sabittir. 8 yıl okumasına rağmen diploma alamayacak öğrencilerin sayısı 3 yılda yaklaşık 10 kat artmış oldu” dedi.

“EĞİTİM DIŞINDA KALMALARI NASIL AÇIKLANIYOR?”

Bilgehan Bakan Avcı’dan şu soruların yanıtını istedi:

- “Bakanlığınızın daha önce uyarılmış olmasına rağmen, aradan geçen 3 yılda diplomasız kalacak öğrencilerin yaklaşık 10 katına çıkması neden engellenememiştir?

- Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasına rağmen, yüz binlerce öğrencinin eğitim dışında kalması nasıl açıklanmaktadır? Bu kişilerin eğitim hayatlarına devam etmeleri için neler yapılmaktadır?

- Bu kişilerin eğitimleri hangi aşamada kesilmiş kabul edilecektir?

- Herhangi bir iş başvurusu yaparken, öğrenim hayatlarını gösteren hangi diplomayı kullanacaklardır?

- Söz konusu yüz binlerce öğrencinin zorunlu eğitime dönüşü için hangi çalışmalar yürütülmektedir? 4+4+4 eğitim sisteminin uygulanmaya başlamasından bu yana, ortaokul sonrası herhangi bir liseye kaydolmayan öğrencilerin kaçı, sonraki eğitim öğretim yıllarında yeniden okula kazandırılabilmiştir?”
Kaynak:(ANKA)

Anahtar Kelimeler:
Meb Diploma Vermiyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol