Öğretmen Diyarı

MEB Okulları Kayıt Parası Alan Yöneticileri Şikayet

Her yıl kayıt döneminde velilerin en çok sıkıntı çektiği konuların başında kayıt ücretleri gelir. Veliler çocuklarını okullara kayıt ettirmek için geldiklerinde karşılarına çıkan yönetici çocuğu kaydettirmek için bağış parası talep eder. İşte bu ücret yasal değildir ve mutlaka bu ücreti talep eden okul müdürü veya müdür yardımcılarının şikayet edilmesi gereklidir. 

 

Zaten bir okulda dönem başında eğitime başlayacak bir öğrencinin kitap, kırtasiye ve giyim masrafları 500 TL'yi geçer. Bir de bunun üstüne servis, yemek ve diğer harcamalar katıldığı zaman ücret 1000 TL'ye yaklaşır. Pek çok velinin bunu karşılayacak gücü yoktur. Üstelik bir de buna kayıt parası gibi yasal olmayan bir ücret eklenince veliler isyan ediyor. 

 

Demokrat Eğitimciler Sendikası Başkanı Gürkan Avcı ikamet dışındaki ilkokullara kayıt yaptırmak yasak olmasına rağmen okullara bağış parası veren velilerin çocuklarının kayıt yaptırıldığını, bunun yasal olmadığını ve kayıtlarda tespit edilebileceğini söylüyor. Bu yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunulması gerektiğini söyleyen Gürkan Avcı okula başlama masraflarının zaten yeterince pahalı olduğunu üstüne bir de kayıt ücreti talep edilince velilerin zor durumda kaldığını söylüyor. Veliler kayıt yaptırırken kayıt ücreti isteyen okul yöneticilerini ilçe milli eğitim müdürlüklerine veya Milli Eğitim Bakanlığı çağrı merkezi Alo 177'ye şikayet edebilir. 

 

Bir diğer şikayet konusu da velinin kıyafet seçimiyle ilgili. Pek çok okul yaptığı görüşmeler sonucu serbest kıyafet uygulamasına geçmedi veya çok dar bir şekilde geçildi. Kıyafetler modernize edildi ve okul üniforması görüntüsünden çıkarıldı. Ne var ki okul kıyafeti uygulaması hala devam ediyor. Veliler kayıt yaptırırken okul üniforması almaları için okulla anlaşmalı tek bir yere zorla götürülüyor ve buradan alışveriş yapmaları isteniyor. İşte burada bir pantolon 100 TL, bir polo yaka tişört 75 TL olunca veliler tekrar sinirleniyor. Bu soygunculuğun da önüne geçilebilir. Tekrar yukarıda verdiğimiz şikayet hattı aranarak gerekli yasal işlemlerin başlatılması talep edilebilir. Öğrenci ve öğretmen hakkı olduğu kadar velilerin de eğitimde belli hakları vardır ve bunlar mutlaka kullanılmalıdır. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim