Öğretmen Diyarı

MEB Okul Açan Patronlara 45 milyon Ödeyecek

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından iki yıl önce sektörde oluşan kalifiye eleman sıkıntısını gidermek için "okul açan patronlara destek" uygulaması artık olumlu sonuçlar vermeye başladı.

"okul açan patronlara destek" Uygulaması MEB tarafından yaklaşık 2 yıl önce uygulamaya konuldu. Uygulama Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) açılan özel meslek liselerine desteği içeriyor. Destek Kapsamında Öğrencilerin devlete yüklediği maliyetin 1,5 katı kadar ödeme destek kapsamında ödeniyor. MEB 2014-2015 eğitim yılında okul açan patronlara destek kapsamında okul açanlara 45 milyon lira ödeme yapacak.

9.sınıf öğrencileri için öğrenci başına 3 bin 800 lira ödeme yapan Bakanlık; Makine Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Elektrik Elektronik Teknolojisi ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri bölümleri için öğrenci başına 5 bin 500 lirayı okullara ödüyor. Bakanlık ayrıca Metal Teknolojisi, Plastik Teknolojisi, Gıda Teknolojisi, Kimya Teknolojisi ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümleri için de 5 bin lira ödeme yapıyor.

Bu kapsamda 19 Özel meslek Okulu açıldı. Bu okullarda  yaklaşık olarak 10 bin 64 öğrenci eğitim görüyor.

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol