Öğretmen Diyarı

MEB öğretmenlerin görüşünü alıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ağustos ayında yapacağı özür durumundan il içi ve iller arası yer değiştirme duyuru taslağını öğretmenlerin görüşüne sundu. Taslakta, tercih yapacak öğretmenlerin, özürlerinin bulunduğu ildeki okullar arasından tercih yapabilmesine imkan sağlandı.

BAŞVURULAR 12-16 AĞUSTOS TARİHLERİNDE YAPILACAK

Öğretmenler daha önce sadece eşinin bulunduğu ilçedeki okulları tercih edebiliyordu. Bakanlığın internet sitesinde, 2013 yılı Ağustos ayında yapılacak özür grubu il içi ve iller arası yer değiştirmeler için hazırlanan duyuru taslağı yayımlandı. Öğretmenler, taslağa MEBBİS üzerinden kendi kullanıcı bilgileriyle erişebilecek ve taleplerini sistem üzerinden yine Bakanlığa iletebilecek. Taslağa göre, Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, il içi ve iller arasında sağlık ve eş özrüyle genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı yer değişiklikleri için ilk başvurularını 12-16 Ağustos'ta yapacak. Tercihler ise 20-23 Ağustos'ta alınacak.

Öğretmenlerin yerleştirmeleri de 26 Ağustos'ta yapılacak. Alanlar itibarıyla atama yapılacak norm kadro açığı bulunan okullar, Bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilerek, öğretmenlerin tercihlerine açılacak ve yer değiştirmeler bilgisayar ortamında hizmet puanı esasına göre yapılacak. Öğretmenlerin hizmet puanının hesabında başvuruların son günü; hizmet süresinin hesabında ise 30 Eylül 2013 tarihi esas alınacak. Başvuru yapacak öğretmenlerde, devlet memurluğu ve öğretmenliğin her ikisinde de adaylıklarının kaldırılmış veya 30 Eylül 2013 itibarıyla kaldırılabilecek durumda olma şartı birlikte aranacak. Öğretmenlikten ayrıldıktan sonra açıktan ya da kurumlararası yeniden atama kapsamında atananlardan, sağlık durumu sebebiyle yer değiştirecekler hariç, 30 Eylül 2013 tarihi itibarıyla bulunduğu ilde en az 1 yıl süreyle öğretmenlik yapmış olanlar, özür durumuna bağlı yer değiştirmeye başvurabilecek. Sağlık durumu özrü ya da genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı olarak yer değiştirme başvurusu uygun bulunan öğretmen eşlerden, talebi hâlinde diğer eşin de yer değişikliği başvurusu birlikte değerlendirilecek.

internethaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol