Öğretmen Diyarı

MEB, Öğretmenleri e okul için uyardı!

MEB, 8383 MEB Mobil Bilgi Servisi ile ilgili geçtiğimiz günlerde 2013/7 no’lu genelge yayınlamıştı.Ardından da bu gün,imza karşılığı,bu genelgeye istinaden Mobil Bilgi Servisinin sağlıklı yürümesi ve sorunların yaşanmaması için öğretmenleri, e okul bilgi girişleri konusunda bir duyuru ile bilgilendirdi.Öğretmenlerin,e okul konusunda dikkatli olmalarını istedi.

İŞTE E OKUL İLE İLGİLİ O DUYURU :

e-Okul, Bakanlığımıza bağlı okullarda öğrenci yönetimi ile ilgili iş ve işlemlerin elektronik ortamda yürütüldüğü sistemdir. 8383 MEB Mobil Bilgi Servisi, e-Okul sistemine girilen bilgilerden veliyi ilgilendiren bölümlerin kısa mesaj (SMS) ile cep telefonlarına gönderilmesini sağlamaktadır. 8383 Mobil Bilgilendirme Servisinin üyelerine tatminkâr içerik üretebilmesi, bilgi üretici kaynakların veri girişlerini zamanında, düzenli ve doğru olarak yapmasına bağlıdır.

8383 MEB Mobil Bilgi Servisi, 2013/7 no’lu genelgede belirtildiği üzere “e-Okul sisteminde üretilen devamsızlık, sınav tarihi, sınav yeri, kazanılan okul, alınan not, haftalık ders çizelgesi, seçilen ders, nakil ve okul kaydına ait bilgileri mesajla aktarmak için kurulmuştur.
Sisteme girilen bilgi, gönderilecek olan SMS bilgisine göre aynı gün içerisinde belirli zaman aralıklarında kısa mesaja dönüştürülerek GSM operatörleri kanalıyla üyelere iletilmektedir. Özellikle sisteme girilen günlük devamsızlık bilgisi en geç bir saat içerisinde, öğretmenler tarafından girilen ders notu bilgileri ise en fazla üç saat içinde velilere iletilmektedir” denilmektedir. Konuyla ilgili olarak aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. 

1- Özürsüz devamsızlık bilgisi e-Okul sistemine bilgi girişinden en fazla 1 saat içerisinde abone olan kişinin cep telefonuna kısa mesaj olarak iletilmektedir. Devamsızlık girişlerinin öğrencinin gün içerisinde devamsız sayıldığı andan itibaren abone olup olunmadığına bakılmaksızın e-Okul sistemine girilmelidir.
               a- Devamsızlık girişlerini ertesi gün veya geçmişe dönük toplu olarak girilmesi durumunda birçok sıkıntılarla karşılaşılabileceğinden özellikle abone olan kullanıcıların bilgilendirilmesi, öğrencilerimizin güvenliği ve devamsızlık yapan öğrencinin eğitim-öğretimini aksatmaması adına alınacak önlemlerin gecikmesi anlamına gelecektir.
b- Devamsızlığı girilen ve geçmişe dönük olarak üzerinde değişiklik yapılan her kayıt servise abone olan veliye otomatik olarak gitmektedir. Yapılan her değişiklik veliye SMS olarak ulaşacağından velilerin tereddüdüne neden olmamak için bilgi girişlerinde azami özenin gösterilmesi gerekmektedir.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim