Öğretmen Diyarı

MEB öğretmenlere rotasyon için ilçe grupları belirlenmesini istedi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, valiliklere gönderdiği yazıyla öğretmenlere uygulanacak rotasyon için ilçe grupları oluşturulmasını istedi.


21 Mayıs tarihli yazıda coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak oluşturulacak ilçe gruplarının 22-29 Mayıs tarihleri arasında ‘MEBBİS Başvuru Onay Modülü İlçe Grupları Belirleme Ekranına’ girilmesi gerektiği belirtildi. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu imzalı yazıda şöyle dendi:

“2014-2015 öğretim yılında aynı eğitim kurumunda 12 yıl görev yapan öğretmenlerin, valiliklerce oluşturulacak ilçe grupları içerisinde olmak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak Bakanlığımızca yapılacak duyuruda belirlenen takvim çerçevesinde görev yerleri değiştirilecek. Bu nedenle valiliklerce coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak ilçe gruplarının oluşturulup, 22-29 Mayıs 2015 tarihleri arasında ‘MEBBİS Başvuru Onay Modülü İlçe Grupları Belirleme Ekranı’ içerisindeki gerekli veri girişi işlemlerinin yapılması hususunda gereğini rica ederim.”


12 yıl ile başlayıp kademeli uygulanacak

17 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin rostayonla ilgili bölümleri ile 30 Eylül 2015’ten itibaren aynı yerde 8 yıl görev yapan öğretmenler rotasyon kapsamına alındı. Yönetmeliğe eklenen geçici madde doğrultusunda rotasyon, 2014-2015 eğitim öğretim yılında kademeli olarak uygulanacak. 2014-2015’te 12 yıl, 2015-2016’da 11 yıl, 2016-2017’de 10 yıl, 2017-2018’de 9 yıl, daha sonraki yıl ise 8 yıl görev yapanlar rotasyona tabi tutulacak. Şehit ve gazi yakını, engelli ve özel eğitim okullardaki öğretmenler rotasyondan muaf tutulacak. Sınıf öğretmenleri 8 yıllık süreyi doldursalar bile atamaları için ilkokul 4’üncü sınıfı okuttukları eğitim yılının sonu beklenecek. Ayrıca adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı 8 yıllık görev süresi hesabında dikkate alınacak.



Esra ÜLKAR

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim