Öğretmen Diyarı

MEB Öğretmenlere psikolojik test uygulamalı! Başka Seçil Öğretmen varsa ortaya çıkmalı!

KADINHABERLERİ.COM- Öğretmenlik mesleği tabi ki çok kutsal ve işi layıkıyla yapan çok sayıda öğretmen de var. Ama bu öğretmenlerin aralarında da mesleğeuygun olmayan, yapı olarak bu işibeceremeyecek insanlarda çok ne yazık ki... İnsan psikolojisi çok farklı.Öğretmen psikolojisine uygun olmalı öğretmen olacak insan.

Çevremizde duyduğuuz çok şey var konu ile ilgili...

Tacizci öğretmenler...

Onlarcası ile karşılaştık şimdiye kadar ama gazete sayfalarına düştüklerinde haberimiz oldu ne yazık ki...

Öğrencilerini döven öğretmenler...

Bunları da çok duyuyoruz ve dayak attığı öğrencisi tarafından bıçaklanan öğretmenlere bile rastladık gazetelerin 3. sayfa haberlerinde.


Onca öğrenci işle uğraşmak elbette çok zor ve işte bu sebepten dolayıdır ki, öğretmen olacak kişilerde farklı şeyler de aranmalı okullara alınırken. Şans eseri öğretmen olan ya da tercih kurbanı öğretmenleri gerçeklerinden ayırmak gerek.,

Seçil Öğretmen de bir öğretmendi sonuçta. Ama muhtemelen psikolojik problemleri vardı ama kimse bir şey yapmadı. Öğrenciler ve veliler öğretmen diye seslerini çıkarmadılar. Okul yönetimi "Onunla mı uğraşacağım"diyerek olayı bıraktı.şin sonucu şu ki ; Seçil Öğretmen yıllardır öğrenci okutuyordu ve psikolojisi yerlerdeydi. Ya o psikolojik durum ile öğrencişlerden birine bir şey yapsaydı. Bunu kim nasıl çözecekti ?

Sonuç olarak öğretmenler de insan ve on larında inişleri çıkışları olacak... Ama bunu çocuklara yansıtmadan yapabilecek kadar güçlü öğretmenlere ihtiyaç var.

Ve Seçil Öğretmen olayından sonra herkese şapkalarını önüne koyup düşünmel ...

Bütün öğretmenlerin her sene psikolojik olarak iyi olduklarını ispatlayan sağlık raporu almaları şart. Ama öyle uyduruktan  bir rapor değil... Tam teşekküllü bira kıl sağilığı raporu...


Öğretmen Akademisi Vakfı’nın ‘Öğretmenin Sınırı Yok’ projesinin ölçme ve değerlendirme sonuçlarına göre, öğretmenlerin ilk 6 yıl mesleki motivasyonları dipte.

Kadın öğretmenler daha erken emekli olmayı tercih ederken, eğitimcilerin sadece 5.3’ü lisansüstü eğitime devam ediyor.
 
Son 4 yılda 70 bini aşkın öğretmene ulaşan Öğretmen Akademisi Vakfı’nın (ÖRAV) Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile yaptığı ‘Öğretmenin Sınırı Yok’ projesinin sonuçları açıklandı. 76 ilde 2 bin 756 okulda yapılan eğitimlerin sonunda, öğretmenlerin ilk 6 yıl mesleki motivasyonlarının çok düşük olduğu belirlendi.
 
Yine araştırmaya göre, kadın öğretmenlerin özgüvenleri ve mesleki tatmin oranları, erkeklere oranla daha yüksek. Eğitim durumlarına bakıldığında lisanslıların oranı yüzde 86.4 iken, lisansüstü eğitime devam edenlerin oranı ise sadece yüzde 5.3. Kadın öğretmenlerin daha erken yaşta emekliliği tercih ettiği de ortaya çıktı. Ayrıca öğretmenlerin yüzde 48.5’lik kısmının, MEB’nin hizmetiçi eğitimlerine katılmadığı da belirlendi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
emre 2 yıl önce

Bu yazının yazarı kim? Kimi muhatap alacağız? Kendine göre çeşitli çıkarımlarda bulunmuş olan bu şahıs hakkında biz nasıl yorum yapabileceğiz? Perdenin arkasından konuşmak korkakların işidir ve korkaklar insanları yargılayamazlar. Şu anda insanların kafalarına yerleştirilmeye çalışılan öğretmen profiline kendinizce katkıda bulunuyorsunuz. Bir güne bir gün kral çıplak diyebildiniz mi ki kalkıp öğretmenleri yargılama gafletine düşüyorsunuz? Öğretmenlerin psikolojilerinden önce toplumun psikolojisini bir yorumlayın. Öğretmene uygulanan şiddet hakkında kalem oynatamayanlar kalkmış niyet okuyuculuğu yapıyor.