Öğretmen Diyarı

MEB öğretmenin facebook\'ta öğrenci fotoğrafı paylaşmasını yasakladı

Öğretmenlerin, öğrenci fotoğraflarını, ses ve video kayıtlarını paylaşması yasaklandı. Bakanlık bu okul yönetici ve öğretmenlerinin sınıf içinde yapılan etkinlikleri videoya çekip, sosyal medyada yayınlanmasının öğrencilerin kişilik gelişimleri ile psikolojik ve sosyal gelişimlerine etki yapacağından dolayı bu tür girişimlerin engellenmesini istedi.

PAYLAŞANLAR HAKKINDA YASAL İŞLEM

 

Konuyla ilgili olarak Avcı, il milli eğitim müdürlüklerine 'Ses, görüntü ve video paylaşımı' konulu bir yazı gönderdi. Bu durumun uluslararası sözleşmelere, anayasa ve yasalara aykırı olduğunu dile getiren Avcı, öğrencilerle ilgili her türlü ses, görüntü ve video kayıtlarının internet ortamında paylaşılmamasını istedi. Bakan Nabi Avcı, aksi durumda öğretmenler hakkında yasal işlem başlatılacağını açıkladı.

 

ÖĞRETMENLER ÖNCEDEN FACEBOOK’A EKLEDİĞİ FOTOĞRAFLARI SİLECEK Mİ?

 

Öğretmenlerin önceden eklediği fotoğrafları silip-silmeyecekleri konusu belirsizliğini korurken ceza almak istemeyen öğretmenlerin facebook, twitter ve instagram gibi hesaplarından öğrenci video ve resimlerini kaldırmaya başladığı öğrenildi.

 

OKUL WEB SİTELERİNDEN BAYRAM VE ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI DA KALDIRILACAK

 

Okul web sitelerinde ise paylaşılan ulusal bayramlar, 10 Kasım gibi özel günler ile öğrencilerin etkinlikler, katıldığı turnuva ve yarışmalara dair dosyaları kaldıracak.

 

Okul yöneticileri ve öğretmenlerden gelen ilk tepkilere göre uygulamada belirsizlikler var. Okulda yapılan etkinliklerde çekilen bu tür fotoğraf ya da videolardan hangilerinin öğrencilerin gelişimini olumsuz etkileyeceğine kimler nasıl karar verecek belirsiz. Özellikle öğrenci velileri bu tür etkinliklerde çocuklarının fotoğrafının paylaşılmasını özellikle istiyor.

Kaynaklar: Guncelegitim, Türkiye Gazetesi, Milliegitimhaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol