Öğretmen Diyarı

MEB, öğretmene \'Eğitim alma\' diyor

Öğretmenlerin başta hizmet içi eğitimler olmak üzere kendilerini geliştirmeleri istenir. 

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) uygulamalarına bakıldığında bakanlığın öğretmenin eğitim almasına çok da sıcak bakmadığı görülüyor. Çünkü yüksek lisans ya da doktora eğitimi alan öğretmenler için artık “öğrenim özrü” uygulaması yok. Bunun anlamı da bir öğretmen lisansüstü eğitim yaptığı için yer değiştirme hakkından yararlanamaz.

 

Önceki bakan Ömer Dinçer döneminde öğretmenlerin özür grubu atamalarında "öğrenim" bir özür olarak kabul edilmemeye başlandı. Üstelik de atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde “sağlık ve eş durumu ” gibi öğrenim de “özü r” olarak kabul edildiği halde lisansüstü öğrenim gören öğrenim gören öğretmenlerin tayinleri yapılmadı.

 

Yargının bu uygulamasıyla son olarak geçtiğimiz ağustos ayında öğretmenler “öğrenim özründen” yararlanabildi ve lisansüstü eğitim gördükleri üniversitelerin bulundukları illere ya da yakın çevrelerine tayin edildi. Ancak bu arada da atama ve yer değiştirme yönetmeliği değiştirildi ve “öğrenim” artık “özür” olmaktan çıkarıldı.

 

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk öğrenim özrünün atamalardan kaldırılmış olmasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek “Bu maddenin kaldırılmasının iptali için yargıya gittik. Sonucunu bekliyoruz. Ancak ‘öğretmenin de eğitim alması, kendini geliştirmesi gerek’ diyen bakanlık öğrenim özrünü kabul etmiyor ve öğretmenlerin lisansüstü eğitim almalarını engelliyor” diyor

 

Eğitim İş Sendikası Özlük Hukuk Danışmanı Maksut Balmuk da öğretmenlere “öğrenim özrü” hakkının verilmemesini eleştirerek “Adında ‘eğitim’ olan bakanlık öğretmenlerin eğitimini istemiyor” diye konuşuyor. Eğitimcilerin de vurguladığı gibi “öğrenim” özrünü kabul etmeyen bakanlık öğretmenlerine adeta “Kendini geliştirme, eğitim görme” diyor.

 

Pervin Kaplan / HABERTÜRK

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim