Öğretmen Diyarı

MEB Öğretmen Eksiğini Belirliyor

Milli Eğitim Bakanlığı bu yaz döneminde eşi benzeri görülmemiş bir şekilde çalıştı. On binlerce öğretmen iki il dışı ve bir il içi yer değiştirme döneminde başka okullara nakledildi. Ayrıca on binlerce görev süresi dolan okul müdürü değerlendirildi ve puanlandı. Bu okul müdürlerinden 8 bininin görevine son verildi ve şimdi öğretmen olarak atanma süreçlerine geçildi. Son olarak kanunun yayınlanmasıyla birlikte 40 bin öğretmen ataması da yapacak Milli Eğitim Bakanlığı bu yaz döneminde yoğun bir programa sahipti. Bakanlık bürokratları tatil yapacak zaman bile bulamadı. 

 

İşte yapılan bu yer değiştirmelerin ardından kimi okullarda öğretmen açığı ortaya çıkarken kimisinde de öğretmen fazlalığı oluştu. Bunun üzerine bakanlık harekete geçerek hangi okulda ne kadar öğretmen açığı veya fazlası olduğunu tespit etmeye başladı. Yapılan tespit doğrultusunda açık kadrolara önce görev süresi biten okul müdürleri ardından da kırk bin öğretmen ataması döneminde de göreve yeni başlayan öğretmenler atanacak. Yapılan bu tespitle birlikte 40 bin öğretmenin ataması için atama kadro sayıları belirlenecek. Yeni atanacak öğretmenler eski öğretmenlerin il içi ve il dışı atama dönemlerinde boş bıraktığı kontenjanları dolduracak. 

 

Son olarak il milli eğitim müdürlükleri öğretmen açığını tespit ederek bu açığı geçici olarak kapatmaya çalışacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamasına karşı olduğumuz bu sistem geçici olarak hayat kurtarıyor. Ücretli öğretmenlik için boş kontenjanlar belirlenerek öğretmen atamalarının ardından kalan kontenjanları doldurmak için her il milli eğitim müdürlüğü ücretli öğretmenlik başvurularını alacak. 

 

Bakanlıkta atama dönemi hiç bitmeyecek. Şimdi de görev süresi biten okul müdürlerinin yerine öğretmenler arasından okul müdürlüğüne geçiş için kıyasıya bir rekabet başlayacak. Öğretmenler okul müdürlüğüne ilk defa atanacakları için atamalarda bir sorun olabilir. İşte bu atamaların ardından bazı öğretmenlik kontenjanları boşalacak ve milli eğitim müdürlükleri bir kez daha ücretli öğretmenlere ihtiyaç duyacak. Yani yıl sonuna kadar milli eğitim müdürlükleri iki defa öğretmenlik ilanı açabilecek. 

 

Şubat 2015'te okulların öğretmen ihtiyacı bir kez daha değişecek. Özür grubu atamasından dolayı on bine yakın öğretmenin yer değiştirmesi planlanıyor. Bu nedenle iş cetvelleri yeniden değişecek. Kadrolar bir kez daha değişecek. Yıllardır çözülemeyen Batı'da norm fazlalığı ile Doğu'da norm eksikliği sorunu yine baş gösterecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu soruna karşı nasıl bir politika geliştireceğiyse merak konusu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim