Öğretmen Diyarı

MEB, öğretmen açığından dolayı ücretli alımına devam edecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselere giriş için yapılandırılan yeni sınav sisteminde müfredatın tüm illerde aynı anda uygulanması için talimat yayınladı. Temel Eğitimden Ortaöğretime GeçişSınavı (TEOG) için öğretmen açığının giderilmesigerektiği vurgulandı.


EŞ ZAMANLI EĞİTİM


Özellikle sınava girilecek 6 temel ders olan Fen veTeknoloji, Matematik, Türkçe, T.C. İnkılap Tarihive Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve AhlakBilgisi derslerinin tüm Türkiye ge-nelinde eş güdüm halinde işlenmesi gerektiği aktarıldı. Okullarda öğretmen eksiğinin bulunma-sı halinde diğer ortaöğretimkurumlarında görev yapan öğretmenlerden yararlanılabileceği ak-tarıldı.


LİSEDEN ÇAĞIRIN


Liseden öğretmen temin edilememesi halinde ise ortaokullardaki personelin görevlendirilmesi gerektiği kaydedildi. Tüm bu tedbirlere rağmen öğretmen açığının devam etmesi halinde alan mezunlarının ücretliolarak görevlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Bu sayede atanamayan branş öğretmenleri okullarda görev yapabilecek. MEB gerekli tedbirle-rin alınması açısından tüm okullardan 8. sınıfların 6 temel derste öğretmen ihtiyacını, şube sa-yısının ve ders saatisürelerinin çizelge halinde bildirilmesini istedi.

Okulda sınav hakkına 'mevcut' sınırlaması

Yeni sınav sisteminde öğrencilerin kendi okullarında sınava girmesine MEB sınırlama getirdi. Buna göretoplamda 8. sınıf mevcudu 20'den az olan okullarda öğrenciler kendi okullarında sınava giremeyecek.Öğrenciler ilçe milli eğitim müdürlüklerinin belirleyeceği sınav kurumlarında sınavlarına girecek.

SELVİ ÇELİK

 
 
\"Bugün\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim