Öğretmen Diyarı

MEB Öğretmen 2014 Alan Değişikliği Var Mı Yok mu ?

Milli Eğitim Bakanlığı camiasında çalışan pek çok öğretmen açıköğretim veya başka kanallar yoluyla ikinci bir üniversite okuyor. Bazı öğretmenler ise kendi bölümlerinden farklı bir disiplinde ikinci üniversitelerinden mezun oluyor. İkinci üniversitelerinden mezun olarak yeni bir alanda çalışma yetkisi alan öğretmenler bakanlığa başvuru yaparak alan değişikliği talep ediyor. Ne var ki bakanlık bu yıl hiçbir öğretmenin alan değişikliği isteğini kabul etmedi.

 

Bakanlığın bu politikasını bir yere kadar anlayabiliriz ancak zamanında bir branş bölümünü okumuş ve kontenjan yetersizliğinden dolayı başka branşlarda öğretmen olarak çalışan personelin alan değişikliği isteğini neden reddederler onu anlamış değiliz. Mesela bir tarih öğretmeni sosyal bilgiler öğretmeni veya sınıf öğretmeni olarak çalışıyor. Bir biyoloji öğretmeni sağlık derslerine giriyor kendi branşını icra edemiyor. Bu gibi pek çok öğretmenin başvurusu da hiçbir gerekçe gösterilmeksizin reddediliyor. 

 

Öğretmenler en kısa zamanda alan değişikliği hakkının verilmesini ve yukarıdaki durumlardan faydalanarak gerçek alanlarına veya kendilerini daha çok geliştirdikleri branşlara geçerek öğrencilerine daha faydalı olmak istiyor. Öğretmenlerimizin bu isteklerinde hiçbir art niyet yok. Zaten alan değişikliği yapılsa bile maaş veya derece kademe konusunda hiçbir değişiklik yaşamayacaklar. Öğretmenler en temel haklarından mahrum bırakılmak istemiyor.

 

Bakanlığın her konuda geç karar verdiğini ve bundan dolayı pek çok öğretmeni mağdur ettiğini biliyoruz. Geçtiğimiz yıl alan değişikliği ve özür grubu atama kararları çok geç verildiği için pek çok öğretmen bulunduğu şehri değiştirmek zorunda kalmış, aile birliği parçalanmıştı. Aynı hataların bu yıl da yapılmasını istemiyoruz. Bakanlığın daha hızlı karar vererek en geç ara dönem tatiline kadar bu kararı alıp iki hafta içinde uygulamasını istiyoruz. On binlerce öğretmenin buna ihtiyacı var.

 

medyamemur.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim