Öğretmen Diyarı

MEB Ödevi Yasakladı Yeni Uygulama Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığınca, tatilde ödev verilmemesine ilişkin illere gönderilen yazının ardından, öğrencilerin daha çok sosyal etkinliğe katılması için proje başlatıldı. 
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) tatilde ödev verilmemesine ilişkin illere gönderilen yazının ardından, öğrencilerin daha çok sosyal etkinliğe katılması için proje başlatıldı. Üç ilde başlatılan pilot çalışmaya 15 bin öğrenci katıldı. Projenin yaz tatilinde ülke geneline yaygınlaştırılması planlanıyor.
MEB Müsteşar Yardımcısı Dinçer Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakan Nabi Avcı'nın öğrencilerin yarıyıl ve yaz tatillerinde yoğun ödev yüküyle eve mahkum edilmesini, pedagoji ve gelişim açısından doğru bulmadığını aktardı. 
Bu kapsamda, tatilde ödev verilmemesine ilişkin illere yazı gönderildiğini anımsatan Ateş, bazı kesimlerce bunun "Öğrenciler tatilde boş mu kalacak? Bir şey yapmayacaklar mı?" diye yorumlandığını ifade etti. 
Ateş, ödev yazıyla eş zamanlı olarak üç pilot ilde yarıyıl tatilinden başlamak üzere sosyal etkinliklere ilişkin çalışma yapılması talimatı verildiğine işaret etti.

Bakanlığın gönderdiği ödev vermeme yazısının öğrencilerin sosyal aktivitelere vakit bulmasını amaçladığını vurgulayan Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Bu kapsamda, pilot çalışmayla Erzurum, Konya ve Bursa'daki il müdürlükleri ve büyükşehir belediye başkanlıklarıyla işbirliği halinde, 15 bin 300 öğrenciyi sosyal, kültürel, sanatsal, sportif etkinliklerle tanıştırdık. Sinema günleri, kütüphane ve bilim merkezleri ziyaretleri yaptılar, atölye çalışmalarına katıldılar. Erzurum ve Bursa'da öğrenciler kayağa götürüldü, müze ziyaretleri yapıldı, tiyatroya ve sinemaya gidildi, sportif etkinliklere katıldı.

Önümüzdeki yaz tatilinden itibaren bütün illerde bu çalışmayı yapmak üzere de bir talimat aldık. Bugünden bunun için çalışmaya başladık. Milli Eğitim Bakanlığı bundan sonra yaz tatillerinde ve yarıyıl tatillerinde de öğrencilerini yalnız bırakmamış olacak. Onları böyle sosyal, sanatsal, kültürel, bilimsel ve sportif etkinliklere buluşturmak için bir çalışma yürütecek."

 

Kaynak: http://www.ogretmenlersitesi.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
zay 2 yıl önce

kaç tane öğrenciyi sosyal etkinliğe katmışlar. Hiçbir altyapısı olmayan proje okullarda bırakın salonu bahçe bile yok. sosyal etkinliği nerde nasıl yapacaklar. bizde belediye senede bir haftalık tiyatro festivali yapar öğürenciler e iki araba gönderir araçlar trafikten çekilmesigereken araç konumunda bir araca 100 150 öğrenci bindirilip tiyatroya götürülür. tiyatro bişeye benzemez. neymiş sosyal etkinlik yapmışlarmı. bilmem kaç tane öğrenciye ücretsiz tiyatro izlettirmişlermiş. geç bunları

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim