Öğretmen Diyarı

MEB ne yaptığını biliyormuş(!)

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dershanelerin özel okullara dönüşümüyle ilgili medyada yer alan haberlere yanıt verdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dershanelerin özel okullara dönüşümüyle ilgili medyada yer alan haberlere ilişkin, “Paralel medyada ´dershaneleri sevdiğimiz için kapatıyoruz´ şeklinde yazılan abuk sabuk cümle katiyen ne benim ağzımdan ne başka bir bürokratın ağzından çıkmamıştır, böyle bir şey gündeme gelmemiştir. Dershanelerin dönüştürülme sürecinin ne kadar yerinde olduğunu gördük” ifadelerini kullandı.


Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı AK Parti´nin Eskişehir’de bir restoranda düzenlediği iftar programı sonrası dershanelerin özel okullara dönüşümü ile ilgili medyada çıkan haberlere ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Anayasa Mahkemesi´nde 1,5 saat süren açıklama ve bilgilendirme yaptığını belirten Bakan Avcı, "Bazı medya organlarında, özellikle paralel medyada, Anayasa Mahkemesi´ndeki görüşmelerle ilgili akla, hayale gelmedik yalan haberler yayımlandı" şeklinde konuştu.


“PARALEL YAPILANMANIN NE KADAR FÜTURSUZ OLABİLECEĞİNİ BU VESİLE İLE TEKRAR GÖRMÜŞ OLDUK”


Bu dezenformasyon ve yalan haber kampanyasının arkasında, Anayasa Mahkemesi´ni olabildiğince psikolojik baskı altına alma amacı yattığını ileri süren Avcı, şöyle konuştu:


"Paralel medyada ´dershaneleri sevdiğimiz için kapatıyoruz´ şeklinde yazılan abuk sabuk cümle katiyen ne benim ağzımdan ne başka bir bürokratın ağzından çıkmamıştır, böyle bir şey gündeme gelmemiştir. Bu paralel yapılanmanın yalancılıkta, itibarsızlaşma faaliyetlerinde ne kadar fütursuz olabileceğini bu vesile ile tekrar görmüş olduk. Dolayısıyla, dershanelerin dönüştürülme sürecinin ne kadar yerinde olduğunu da bu vesile ile bir kez daha gördük. Pazartesi günü mahkeme bu konuda kararı verecek. Sadece bu konuda değil, biliyorsunuz iptal istenen başka maddeler de var. Okul yöneticilerinin atanmasına ilişkin yapılan yasal düzenlemeye ilişkin iptal istemleri var. Bunların hepsini mahkeme değerlendirecektir. Biz mahkemeden çıkacak her türlü sonuca hazırlıklıyız. Eğitim camiamızın, çocuklarımızın, velilerimizin, öğretmenlerimizin tedirgin olmalarını gerektirecek bir durum yok."


"MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI NE YAPTIĞINI ÇOK İYİ BİLİYOR"


Millî Eğitim Bakanlığı´nın ve ÖSYM´nin yaptığı sınavların nasıl bir takvim doğrultusunda yargıya taşınabileceğine ilişkin, bütün partilerin mutabakatıyla 11 Eylül 2014 tarihinde yasal düzenleme yapıldığını anımsatan Avcı, şunları kaydetti:


"Daha önce SBS sürecinde sınavlar yapıldıktan tam 9 ay sonra, yani bütün işlemler tamamlandıktan sonra mahkemeye müracaat edilip bir takım kaos üretmeye ilişkin kararlar çıkartılıyordu. Bunu önlemek için, bütün partilerin mutabakatıyla, el birliğiyle Millî Eğitim Bakanlığı´nın ve ÖSYM´nin yaptığı ve yapacağı sınavlara ilişkin itirazların, mahkemelerce ivedi yargılama usullerine göre değerlendirilmesi konusunda bir yasa çıkardık. Bu 11 Eylül 2014 tarihli bu yasa şunu öngörüyordu: ´Millî Eğitim Bakanlığı´nın yaptığı sınavlara itirazlar, sınav bitiminden sonra 10 gün içinde yapılacaktır´ 10 günden sonra yapılan itirazlar yasaya göre dikkate alınmayacaktır. Yasaya göre, dava açma süresi 10 gün, dava açıldıktan sonra ilk inceleme ve tebliğe çıkarma süresi 7 gün, savunma süresi tebliğden itibaren üç gün, üç güne ek bir defaya mahsus üç gün daha uzatılabileceği, bu sürenin sonunda dosyanın tekemmül etmiş sayılacağı belirtilmektedir. Bu davalar dosyanın tekemmülünden itibaren en geç on beş gün içinde karara bağlanır. Dolayısıyla toplamda 38 günlük bir yargı süreci tanımlanmıştır. Nitekim biz bu dönem sınavlarımızı mahkemelerden gelebilecek bütün ihtimallerini göz önüne alarak 38 gün değil, 55 günlük bir takvime göre ayarladık. Buna rağmen aldığımız duyumlara göre, sınavların bitiminden 8-9 ay sonra bir kargaşa ve kaos ortamı oluşturmaya yönelik olarak bazı mahkemelerden karar istihsal edilmeye çalışıldığına dair bilgiler geliyor. Kamuoyu bundan tedirgin olmasın; yasa çok açıktır. Millî Eğitim Bakanlığı ne yaptığını çok iyi biliyor." 


Kaynak: ANKA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim