Öğretmen Diyarı

MEB NE YAPMAK İSTİYOR?

Sürücü, "MEB sınıf mevcudunu 30'un altına çekeceğiz derken, yaz tatilinde apar topar sınıf mevcudunu 40'a yükseltmesi Anadolu Liselerinin kalitesini bitirecek bir girişimdir. Bakanlık ne yapmaktadır? Tüm ortaöğretim kurumlarının Anadolu Lisesi yapılmasıyla başlayan kalitesizleştirme sınıf mevcutlarının 40’a çıkartılmasıyla tescillenmiş oldu." diye konuştu.

Bilindiği üzere, öğretmen ve öğrencilerin tatile girdiği şu günlerde MEB bürokratları Anadolu liselerinin eğitim kalitesini tamamen bitiren bir karara daha imza attı. Geçtiğimiz yıl Anadolu Lisesi sınıf kontenjanı 34’e çıkmıştı, bu yıl yayınlanan yönetmelikle Anadolu lisesi kontenjanları 40’a yükseltildi.

Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Hamdi Sürücü bu duruma tepki gösterdi. Gerek nakiller ve gerekse sınıf tekrarı dikkate alındığında, lisede sınıf mevcudunun 45 veya daha üzeri sayıya çıkabileceğine dikkat çeken Sürücü böylesi bir ortamda eğitim öğretimden söz edilemeyeceğini vurguladı. Sürücü bu konuda şunları söyledi: " Okullarımızda sınıfların kalabalık olması önemli sorunlardan biridir. Bu durum hem öğretmen hem de öğrenci üzerinde birçok olumsuz etkiler meydana getirmektedir. Yapılan araştırmalara göre, ideal sınıf mevcudu 20'in altında olması gerekirken, bu sayının 40'a çıkarılması asla kabul edilebilir bir durum değildir. MEB'in böylesi bir uygulamaya geçmesini doğru bulmuyoruz. Bu durum öğretmen ve öğrencilerimize karşı yapılan bir saygısızlıktır. Bakanlık ne yapmaktadır? Kalabalık sınıflarla kaliteli eğitim öğretim olmaz. Bu uygulamayla sınıflarda ders verimi düşecektir."

Diğer bir konu ise, öğretmenlerin rotasyonu konusudur. Apar topar yayınlanan rotasyon uygulama kararı zamansız bir uygulama olarak eğitimcileri rahatsız etmiştir. Uygulamanın taşradan merkeze gelmek için bekleyen öğretmenlere fırsat tanıyacak şekilde adil uygulanabilmesi için seneye ertelenmesi gerekir.

 

 

 
Anahtar Kelimeler:
meb yapmak istiyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol