Öğretmen Diyarı

Meb Müsteşarından; İmam hatip açıklaması!


Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, vatandaşların düşüncesi ne olursa olsun Türkiye’nin daha ileriye gitmesi için çaba sarf etmesi yükümlülüğünün bulunduğunu belirtti.


Tekin, Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme (YLSY) kapsamında bursluluğa hak kazanan 1000 öğrenciye yönelik Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Şura Salonunda düzenlenen bilgilendirme ve oryantasyon toplantısının açılışına katıldı.


Müsteşar Tekin, 1416 sayılı kanunla yurtdışına gönderilen öğrencilerin sorunlarının çözümü ve daha nitelikli, daha iyi yerlerde çalışabilecek öğrenciler istihdam edebilme konusunda yoğun çalışmalar yaptıklarını söyledi. Tekin, kendisinin de kanundan yararlanabilmek için geçmişte sınava girdiğini ve en iyi yerleri tercih edebilecek şekilde puan aldığını, ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurtdışına göndermemesi üzerine dava açtığını anlattı.


Aynı devletin insanıyız 

Türkiye’nin 28 Şubat gibi bir daha görmeyi arzu etmedikleri bir süreci yaşadığını belirten Tekin, “Ben imam hatip mezunuyum, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bana yazdığı gerekçede de ‘imam hatip lisesi mezunu olduğumuz için...’ Bu nasıl bir mantıktır. İmam hatip lisesi bakanlığa bağlı bir okul. Mahkemeye sunulan gerekçe buydu. Türkiye’nin yaşadığı olağanüstü koşulları anlatmak için örnek” değerlendirmesini yaptı.


Yurtdışına gidecek öğrencilere devletin inanılmaz bir imkan sunduğunu, bunun farkına varılması gerektiğini söyleyen Tekin, yurtdışında eğitim alacakların sosyal, entelektüel, kültürel ilişkiler kurarken Türkiye misyoneri olmalarını ve gittikleri yerlerde dostluklar kurmalarını önerdi. Tekin, “Hepimiz aynı bayrağın altında yaşayan, aynı devletin insanıyız. Düşüncemiz, siyasal yaklaşımlarımız, hayata bakış açımız nasıl olursa olsun hepimiz bu devlet güçlü olduğu sürece, güçlü olacağız. Ne düşünürseniz düşünün, bu ülkenin biraz daha ileriye gitmesi için çaba sarf etmek yükümlülüğündeyiz” diye konuştu.


Kaynak: Anadoluajansı

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim