Öğretmen Diyarı

MEB, müdür yardımcılarını öğretmen yaptı

Bakanlıkça yayımlanan norm kadro fazlası yöneticilerle ilgili yazıyı paylaşmıstık. Ancak, kanunun verdiği bir hak yazı ile alınmaya çalışılmaktadır. Bu noktada, yanlış uygulama ile ilgili bize gelen bir maili paylaşıyoruz.

 

4 YILINI DOLDURMAYAN GÖREVDEN ALINIR MI?

 

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 24/06/2014 tarihli yazısı ile 13/06/2014 tarihi ve öncesinde norm kadro fazlası olan müdür yardımcılarının görevlerine 13 Haziran 2014 tarihi itibariyle son vermiştir. Ancak bu yazı ve bakanlığın yayınladığı Yönetici Görevlendirme yönetmeliği, 6528 sayılı kanuna terstir. Şöyle ki;

 

6528 sayılı kanun geçici 10.maddesinin 8.fıkrasında şu hüküm yer almaktadır: "Görev süreleri dört yıldan daha az olanların görevi ise bu sürenin tamamlanmasını takip eden ilk ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer."

 

Milli Eğitim Bakanlığı, 6528 sayılı kanunda yöneticilerinden dört yılını 14/03/2014 tarihi itibariyle dolduranların görevlerinin ders yılı bitimi ile sona ereceği şeklinde düzenleme yapmış olmasına rağmen, yönetmelik, kılavuz ve en son 24.06.2014 tarihinde insan kaynakları genel müdürlüğünün yayınladığı norm fazlası yöneticilerle ilgili yazıda dört yıllık sürenin norm fazlası yöneticiler için aranmayacağı, ders yılı sonu itibariyle (13/06/2014) norm fazlası olan yöneticilerin görevlerinin sonlandırılıp öğretmen olarak atanacağı şeklinde düzenlemiştir.

MEB'in yayınladığı yönetmelik, kılavuz ve görüş; 6528 sayılı kanuna aykırıdır.

 

Olması gereken normu kaldırılan ya da 6528 sayılı kanun gereği 13/06/2014 tarihi itibariyle 4 yıllık idarecilik süreleri dolanlara tanınan, 'yerlerine yenileri atanana kadar Aralığa kadar görevlerine devam etme hakkı', 4 yılını doldurmayan norm fazlası idarecilere de tanınmalıdır. Kaldı ki bu idarecilerden görevine son verilenlerden birçoğu kendi okullarında branşlarında öğretmen norm kadrosu olmadığından ilçe hatta köylere atanmak zorunda bırakılmaktadır.

 

Hiçbir şey öngörmeden mevzuat düzenlemesi yapan Bakanlığın, en azından mağdur ettiği öğretmenleri görmesi gerekmektedir.

 

Kaynak :"www.memurlar.net"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol