Öğretmen Diyarı

MEB, Mağduriyetlere Bizzat Kendisi Sebep Oluyor

Meb son zamanlarda öğrenciden öğretmene, müdüründen şube müdürüne kadar her kademede yaptığı icraatlarla birçok kişinin tepkisini çekmekle kalmıyor, adeta kendi mağdurunu da kendi hazırlıyor.

Bakanlığın yapmaya çalıştığı icraatler milli eğitim müdürlüklerinde farklı yorumlanıp farklı uygulandığı için düzenlemelerle alakası olmayan personel de mağdur olabiliyor. Bunlardan birisi de Temmuz ayında atandığı okuldan, henüz okul açılıp derse bile girmeden tekrar tayini çıkarılan İHL Meslek Dersleri öğretmeni M.E.

 

Milli Eğitimin zorunlu hizmet düzenlemesinin zamansızlığından şikayet eden M.E, Meb tarafından nasıl mağdur duruma düşürüldüğünü şu şekilde ifade etti:

 

"Zorunlu çalışma süresi 6 yıl olan Sivas Suşehri'nde 2011 Şubat ayında sözleşmeli olarak göreve başladım, aynı yıl haziran ayında 632 sayılı KHK ile kadroya geçtim. 3 yıl görev yaptıktan sonra Mebbis bilgilerimde zorunlu hizmet yükümlülüğümün kaldırıldığını farkettim. Zorunlu hizmet süresini tamamlayacak kadar çalışmadığım halde neden bu yükümlülüğün kaldırıldığını ilçe milli eğitime dilekçe ile sordum. Öznesi olmayan ve anlaşılmayan bir cümle ile bana cevap verildi. Verilen cevap benim durumuma tam uygun olmamakla birlikte "Herhangi bir hata yapmadık, zorunlu hizmeti kaldırmakla doğru yaptık" manasına geleceği kanaati ile ikinci bir itirazda bulunmadık. Haziran ayında gerçekleştirilen isteğe bağlı il dışı tayinlerde zorunlu hizmet bölgesinde olmayan tüm okullar da tercihime sunulduğu için tercih yaptım ve birinci tercihim olan Malatya Yeşilyurt Anadolu İmam Hatip lisesine tayinim gerçekleşti. Ancak 27 Temmuz 4 Ağustos tarihleri arasında MEB'in milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği talimat ile zorunlu hizmet durumlarında hata yapılan personellerin durumu düzeltilirken benim durumumu da zorunlu hizmet yükümlüsü olarak değiştirdi. Arkasından herhangi bir tebligat yapılmaksızın ve tercih hakkı verilmeksizin kura usulü ile Gümüşhane Kürtün Anadolu İmam Hatip Lisesine atandım.

 

Suşehri Milli eğitim müdürlüğü 632 KHK ile kadroya geçen tüm öğretmenlerin 2010 Mayıstan önce görevde olma şartını görmezden gelerek birçok öğretmenin zorunlu hizmet yükümlülüğünü kaldırmış, ancak Meb'in talimatına rağmen halen zorunlu hizmetlerini düzeltmiş değildir. Malatya Milli eğitim müdürlüğü memurlarından biri Suşehri milli eğitimin böyle bir işlem yapamayacağını, verilen resmi yazının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

 

Bu durumda;

 

a) Zorunlu hizmet durumlarının kontrol ve düzenlenme işlemi tayin döneminden önce yapılmalı değil mi? Tayinler gerçekleştikten sonra düzenleme yapma adına ikinci defa tayin yaptırmak personeli mağdur etmek değil midir?

 

b) Zorunlu hizmeti tamamlamamış olduğumu belirten dilekçe yazdığım halde durumumu düzeltmeyen Suşehri Milli eğitim eğer doğru yapmışsa Malatya milli eğitim personeli resmi yazıyı neden kabul etmiyor?

 

c) Benimle aynı durumda olup zorunlu hizmet yükümlülüğü kaldırılmış ve halen Suşehri'nde görev yapan öğretmenler sonraki yıl zorunlu hizmet bölgesinde olmayan okullara tayin istediklerinde onlara da zorunlu hizmet kontrolü ve akabinde kura usulü görev yeri değişikliği yapılacak mı?

 

d) Yeni atanan ve zorunlu hizmet bölgesinde görev yapan öğretmenler 3 yıl orada görev yapıp kendileri tayin istemezlerse re'sen atama yapan meb neden bana 2 ay dolmadan re'sen atama yapma gereği duymuş, neden 3 yıl çalışmaya müsade etmemiştir?

 

İŞTE İLÇE MİLLİ EĞİTİMİN VERDİĞİ CEVAP

 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol